پژوهش‌های مهدوی 3

0
pajhohesh3.jpg

 

 

سومین شماره«پژوهش های مهدوی» فصلنامه علمی تخصصی مهدویت از سوی موسسه آینده روشن روانه بازار نشر شد.

«تبیین ضرورت های رویکرد راهبردی به آموزه مهدویت»«همگرایی فطرت و فرهنگ؛ راز جهان شمولی مهدویت» «مهدی(عج) مسیح (ع)، ضد مسیح، عدالت و خشونت مقدس»گفت و گو از آینده پژوهی دینی با تاکید بر آموزه مهدویت»«روش های اثر گذاری انتظار در جامعه منتظر»«جامعه منتظر و سرمایه اجتماعی» و «چگونگی شخصیت پردازی امام مهدی (ع)در فیلم نامه» از مقالات تازه ترین شماره فصلنامه پژوهش های مهدوی می باشد.

«تبیین ضرورت های رویکرد راهبردی به آموزه مهدویت»
تبیین ضرورت های رویکرد راهبردی به آموزه مهدویت عنوان پژوهشی از آقای امیر حسین عرفان، دانش آموخته حوزه علمیه قم و سطح سه مرکز تخصصی مهدویت در این فصلنامه می باشد 

نویسنده در سرآغاز این مقاله بیان می کند که با توجه به تحولات پرشتاب کنونی در عرصه اطلاعات و ورود متغیر های متعدد در صحنه فرهنگی کشورها ناگریزیم از الگو و روش های سنتی فاصله بگیریم و مطالعات مهدوی را با توجه به تغییرات محیط داخلی و منطقه ای روزآمد کنیم.

وی در ادامه بیان می کند اگر چه راه تحلیل آموزه مهدویت از پژوهش های گسترده و ژرف می گذرد اما بدون تامل در مطالعات راهبردی بومی سازی آن و در نهایت کاربرد آن در گفتمان مهدویت”تصویر ما از آینده”، مبهم و در نتیجه ناکارآمد خواهد بود. 

«همگرایی فطرت و فرهنگ؛ راز جهان شمولی مهدویت»
مقاله ای از خانم خدیجه هاشمی دانشجوی دکتری فلسفه اسلامی در دانشگاه باقر العلوم قم می باشد این نوشتار با بیان دیدگاه و نگرش دینی و فرادینی اندیشمندان از یک سو به تبیین فطرت به معنای اصل مشترک انسان ها می پردازد و از سوی دیگر با بیان فرهنگ به معنای نظامی از رفتارهای بایسته و شایسته به این نتیجه می رسد که وقتی واقعیات و تکوینیاتی وجود دارد که همه انسان ها در آن مشترکند چرا نتوان نظام ارزشی، شناختی و تشریعی معتبر، صحیح و معینی داشت که بتواند همه ادمیان را به خیر، سعادت و کمال رهبری کند؟

ادامه مقالات این فصلنامه متعاقبا معرفی خواهد شد.

سومین شماره فصلنامه علمی- تخصصی پژوهش‌های مهدوی به صاحب امتیازی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) و مدیر مسوولی سید مسعود پورسیدآقایی در 174 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه و به قیمت 2000 تومان منتشر شده است.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند در قم با تلفن ۷۸۴۰۰۸۶ با پیش شماره ۰۲۵۱ تماس و یا با رایانامه (ایمیل) این نشریه به نشانی pajoheshhayemahdavi@yahoo.com مکاتبه کنند.

 

منبع: آینده روشن

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!