مهمترین بنیادهای صهیونیستی آمریکا

0

بر طبق یکی از تحقیقاتی که در مورد بنیادهای صهیونیستی صورت گرفته است، بنیادهای ذیل مهمترین بنیادهای صهیونیستی در آمریکا هستند که در حدود 75 تا 100 درصد فعالیت‌های خود را به اهداف صهیونیستی اختصاص داده و منافع صهیونیسم را در برنامه‌های خود دنبال می‌کنند. این بنیادها به این شرح هستند:

 

 

بخش قبلی

 

بنیادها، منابع مالی صهیونیسم بین‌الملل-2

مهمترین بنیادهای صهیونیستی آمریکا

 

 

1) بنیاد تد اریسون (Ted Arison)

بنیاد تد اریسون یکی از بنیادهای فعال در ایالات متحده است که بیشترین کمک‌های خود را به سازمان‌های صهیونیستی و رژیم صهیونیستی اختصاص می‌دهد. بنیاد تد اریسون در سال 1981 در میامی توسط تد اریسون تأسیس شد. این بنیاد در سال 1993 فعالیت خود را تحت مدیریت شاری اریسون (Shary Arison) در رژیم صهیونیستی آغاز کرد. عملکرد این بنیاد در حیطه‌های بهداشت، آموزش، کودکان و جوانان، فرهنگ، هنر و تحقیقات و…قابل پیگیری است. بنیاد تد اریسون در اساسنامه خود اشاره کرده است که این بنیاد در 3 ارزش کلیدی یهود ریشه دارد: صدقه و نیکوکاری، محبت و عشق  و ارزش مهم دیگری که از همه مهتر است و آن تغییر جهان است. این بنیاد اعلام کرده است: «ما با عمل خود سخاوت، احترام به عقیده مخالف، تغییرات محیط اجتماعی و تحول آن را ترویج می‌کنیم.»

2) بنیاد اوی چای (EVI CHAI)

بنیاد اوی چای یکی دیگر از بنیادهای صهیونیستی آمریکا است که اهداف صهیونیستی را به عنوان برنامه‌های اصلی خود دنبال می‌کند. این بنیاد در سال 1984 تأسیس شده و در آمریکا، رژیم صهیونیستی و به طور محدودتر در روسیه مشغول به فعالیت است. این بنیاد توسط فردی به نام زالمان برنشتاین پایه گذاری شده است.

در اساسنامه این بنیاد آمده است «اهداف آتی ما ایفای نقش در تمام مناطقی است که دارای اکثریت جمعیت یهودی هستند؛ هدف ما تداوم یهودیت، مردم یهود و دولت اسرائیل است. بر این اساس، تلاش می‌کنیم تا یهودیان را به فرهنگ، سنت و قوانین یهودی بیشتر متعهد کنیم. همچنین ما تلاش داریم تا درک مشترکی را میان یهودیان مناطق مختلف به وجود آوریم تا از این طریق تعهد بیشتری را برای اهداف مشترک یهود داشته باشند.» فعالیت‌های آموزشی و تشویق تحصیل یهودیان و مشارکت آنان در امور اجتماعی از برنامه‌های در حال اجرای آنان است.

3) بنیاد رونالد لاودر (Ronald S. Lauder)

بنیاد رونالد لاودر به عنوان یکی از مهمترین بنیادهای صهیونیستی، فعالیت‌های خود را در اروپای مرکزی و شرقی دنبال می‌کند. در اساسنامه بنیاد رونالد لاودر آمده است: «ما هرگز به یهودیان اروپای شرقی، یهودیان بازمانده و یهودیان در حال نابودی نمی‌گوییم چون این یهودیان به مراسم مذهبی می‌روند و با شبکه جهانی یهودیان ارتباط دارند، ما هرگز آنها را آخرین یهودیان اروپای مرکزی نمی‌نامیم، بلکه بنیاد رونالد لاودر آنها را آیندگان می‌نامد، همانگونه که بیش از یک دهه است برای بازسازی زندگی یهودیان این بخش از اروپا تلاش می‌کنیم. جایی که به دنبال هولوکاست، ظلم و ستم کمونیست‌ها آنجا را فراگرفت.» این بنیاد در مورد اینکه چرا بر این کشورها تمرکز کرده است، می‌گوید: «ما این کشورها را انتخاب کرده‌ایم زیرا پس از گذشت نیم قرن از هولوکاست، همچنان یهودیان در این منطقه زندگی می‌کنند و یکبار دیگر در نظر دارند احیاء شوند. مهمترین هدف ما فراهم کردن تسهیلات آموزشی کودکان یهودی است زیرا وقتی ما زندگی یهودی را به آنها آموزش می‌دهیم آنها این آموزش‌ها را به سطح خانواده خود می‌برند. والدین این کودکان نسل گمشده‌ای هستند که از میراث یهودی محروم شده‌اند.» این بنیاد، کودکستان، مدرسه، تحصیلات در سطح عالی و کلوب‌های جوانان را اداره می‌کند. بنیاد رونالد لاودر هدف نهایی خود را از این اقدامات این گونه عنوان می‌کند: «هدف بشردوستانه ما احیای هویت یهودی از طریق آموزش و فرهنگ است.»

4) بنیاد بشردوستانه آندره و چالرز برونفمن (Andrea and Charles Bronfman Philanthropies)

بنیاد اندرو و چالرز بروفمن (ACBP) یک بنیاد دیگر خیریه خانوادگی است که بیش از بیست سال است در رژیم صهیونیستی، آمریکا و کانادا مشغول به فعالیت است. این بنیاد جوانان را به قدردانی از میراث یهود، زندگی یهودی، تاریخ یهود و بهبود کیفیت زندگی در رژیم صهیونیستی تشویق می‌کند. در اساسنامه این بنیاد آمده است: «هدف ما تقویت آگاهی به میراث یهود، سنت‌ها و فرهنگ آن است، همانطور که به بهبود زندگی در اسرائیل کمک می‌کنیم. ما برای این امر هزاران پروژه و سرمایه گذاری را در دستور کار قرار داده‌ایم. ما برای هدف خود یعنی تغییر جهان بر نسل آینده متمرکز شده‌ایم. ACBP می‌خواهد وحدتی فراسوی تمام مرزهایی که بر اساس تاریخ و جغرافیا به وجود آمده است، ایجاد کند. به همین دلیل در راه کیفیت بهتر زندگی، ایجاد ارزش و ثبات برای افرادی که در جستجوی جامعه، معنا و هویت هستند، گام بر می‌دارد.»

5) بنیاد خانواده چارلز اسمیت (Charles E. Smith Family)

بنیاد زندگی جوامع چارلز ای اسمیت (Charles E. Smith Life Communities) یکی دیگر از بنیادهای بزرگ صهیونیستی است. هدف این بنیاد این چنین ذکر شده است: «هدف ما تحقق ارزش‌های یهودی با ارائه مجموعه‌ای از خدمات برای سالمندان و خانواده آنان است. همچنین تلاش داریم تا ثابت کنیم که نسبت به شأن و منزلت هر فرد متعهد هستیم.» این بنیاد در شهرهای مهمی مانند واشنگتن و لندن خانه‌هایی را به عنوان خانه سالمندان دایر کرده است.

6)  بنیاد چالرز و لین شاسترمن (Charles and Lynn Schusterman)

بنیاد چالرز و لین شاسترمن که گسترش شادی و یادگیری را در زندگی یهودیان در برنامه خود اعلام کرده است، در سال 1987 در شهر تولسا، در اوکلاهاما دایر شد. این بنیاد اهداف خود را در سایت اختصاصی خود این گونه بازگو کرده است: «بنیاد چالرز و لین شاسترمن زندگی مفرح یهودی را با تقویت جوانان یهود تضمین می‌کند. به منظور این هدف جوانان یهود باید زندگی شاد یهودی را تجربه کنند، این امر با تشکیل جامعه‌های یهودی، حمایت از اسرائیل و تغییر جهان به دست می‌آید.»

7) بنیاد حمایت مندل (Mandel Supporting FOUNDATION)

جک مندل، مورتون مندل و جوزف مندل بنیانگذاران این بنیاد هستند. این بنیاد به نقل از برادران مندل اعلام کرده است: «وظیفه ما سرمایه گذاری در افراد توانا و متعهد به ارزش‌ها است، افرادی که برای تغییر جهان اشتیاق دارند.» این بنیاد مدیریت برنامه‌های آموزشی را در مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف به عهده دارد.

با اینکه تعداد این بنیادها بسیار زیاد است اما جایگاه‌های متفاوتی را در نوع اهداف و چگونگی ارائه کمک‌های خود دارا هستند. به عنوان مثال بنیادهای ذیل نیز که به آنها اشاره مختصری خواهد شد، جزء بنیادهای مهم صهیونیستی به شمار می‌آیند، اگرچه به نسبت بنیادهای گروه اول فعالیت‌های اعلام شده آنها کمتر است. بر اساس بررسی که از بنیادهای صهیونستی در امریکا به عمل آمده است، بنیادهای ذیل 50 تا 70 درصد فعالیت‌های خود را به اهداف صهیونیستی اختصاص می‌دهند. بنیاد راشل بری (Russel Berrie) که حمایت از یهودیان، پلورالیسم مذهبی، تحقیقات پزشکی و افزایش حقوق‌ها را اهداف خود دانسته است.

بنیاد جاکوب و هیلدا بلاستین (Jacob and Hilda Blaustein) که عدالت اجتماعی و حقوق بشر را دنبال می‌کند. بنیادهای بشردوستانه اشتاینهارد (Steinhardt Philanthropies) که احیاء زندگی فرهنگی، مذهبی و آموزشی را به ویژه برای یهودیان به حاشیه رانده شده در پیش گرفته است.

جمع بندی

بنیادهای صهیونیستی که به عنوان بنیادهای خیریه در نقاط مختلف جهان به ویژه آمریکا مشغول به فعالیت هستند، از مصادیق مهم صهیونیسم بین‌الملل شمرده می‌شوند. رشد انفجاری بنیادهای صهیونیستی در آمریکا قابل توجه است. سالانه میلیاردها دلار در این بنیادها در حال جریان است و پیش بینی می‌شود که این مبالغ در دهه پیش رو بیشتر نیز شود. اهداف مورد نظر این بنیادها عرصه وسیعی را از اهداف سیاسی تا اجتماعی و فرهنگی شامل می‌شود. اگرچه خود این بنیادها ادعا دارند که بر مسائل اجتماعی تمرکز دارند، اما آنچه از شواهد بر می‌آید حاکی از آن است که کانال‌های اجتماعی و فرهنگی وسیله اصلی این بنیادها برای نیل به مقاصد سیاسی آنها است. تشکیل جوامع یهودی و فعال کردن آنها، جذب جوانان یهودی به برنامه های آموزشی، فرهنگی و سیاسی هدفمند و تلاش برای تغییر جهان در مسیر تعیین شده صهیونیستی، از اهداف ثابتی است که چندین بنیاد بزرگ صهیونیستی بر آنها تأکید کرده است. نکته مهم دیگری که در مورد این بنیادها قابل توجه است، رشد چشمگیر آنها در آمریکا است. معافیت مالیاتی نه تنها یکی از دلایل رشد این بنیادها است بلکه موجب می‌شود تا ثروت بنیانگذاران آن، درون خانواده آنها ثابت و محفوظ بماند. بر این اساس گسترش بیشتر این بنیادها در سال‌های آتی امری قابل پیش بینی است. این در حالی است که این بنیادها سالانه میلیاردها دلار را به اهداف صهیونیستی خود در تمام جهان اختصاص می‌دهند.

 

فارس

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!