یهودیان، جهان و پول

0
920271_orig.jpg

تاریخ پیوندهای قوم یهود با جهان و پول جلوه‌ای کفرآمیز دارد. این قوم درباره این پیوند جنجال‌های قلمی زیادی را فراهم ساخته‌ و کشتارهای بسیاری را هم به وجود آورده‌اند تا از آن تابویی بسازند که با هیچ دستاویزی نتوان به آن ایرادی وارد کرد و جرات نوشتن درباره آن را یافت.

ژاک آتالی در کتاب «یهودیان، جهان و پول» با یکی از خطرها و چالش‌های بزرگ قرن معاصر که برآورد نسبت میان پول در تاریخ معاصر یهود با اداره جهان است به گفتگو پرداخته و نشان داده که قوم یهود چگونه با باور یکتایی و توانگری خود و با تصور فرماندهی متمرکز در راهبری جهان، به فکر اداره آن به واسطه پول است.

آتالی در سطرهای مختلف این کتاب سعی می‌کند از لابه‌لای حوادثی که منجر به شکل‌گری قوم یهود می‌شود به بررسی راز ماندگاری این قوم و و بررسی علل آزارها و کشتارهای آنها در طول تاریخ می‌پ‍ردازد.

 

به عقیده نویسنده، حوادثی که بر این قوم سرگردان در طول تاریخ می‌گذرد، استعاره‌ای است از اسفار تورات و او نیز بر همین مبنا به بررسی خط سیر اقتصادی این قوم و مراحل تکامل آن می‌پ‍ردازد که در نهایت نیز به بررسی شرایط کنونی اسرائیل و همسایگانش و گمانه‌زنی در مورد آینده آن منتهی می‌شود.

ژاک آتالی، نویسنده این کتاب فارغ‌التحصیل انستیتو مطالعات سیاسی و نیز دکترای اقتصاد است. وی مدتی نیز مشاور اقتصادی فرانسوا میتران، رئیس جمهور اسبق فرانسه بود و در تاسیس بانک بازسازی و توسعه نقش برجسته‌ای داشته است.

وی که دلمشغولی‌های فکری متعددی در حوزه اقتصادی و فلسفی دارد، این کتاب را با بررسی تاریخی پیدایش قوم یهود در 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح آغاز می‌کند و پس از بررسی علت نابودی معابد آنها در دوران حکومت روم، به بررسی زمینه‌های مهاجرت این قوم از سال 70 تا 1906 میلادی می‌پردازد که از جمله مهم‌ترین بخش‌های آن بررسی نظریه‌های اقتصادی تلمود درباره پول است.

نقش اقتصادی یهودیان در انقلاب صنعتی اروپا و نیز شرکت آنها در کشورهای مستعمره اروپا مانند چین، هند و فعالیت اقتصادی آنها و در ادامه نقش حضور آنها در جریان‌ها و سازمان‌های اقتصادی نوپا مانند وال استریت و هالیوود نیز از دیگر بخش‌های این کتاب است.

یکی از نکات قابل توجه در این اثر که ارزش پژوهشی آن را بالا می‌برد، حضور برداشت‌های مذهبی، سیاسی و تاریخی مولف آن است که گاه با دیدگاه‌های اسلامی نیز همخوانی ندارد و به گفته مترجم  کتاب در مقدمه تنها به دلیل حضور برخی تحقیقات بسیار مقید تاریخی برای مخاطب ارزش خواندن دارد.

کتاب «یهودیان، جهان و پول» با ترجمه علی‌اصغر سرحدی در 657 صفحه و قیمت 21300 تومان از سوی موسسه انتشارات امیر‌کبیر منتشر شده است.

 
منبع:مهر

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!