مرجعیت‌های فقهی زمان امام باقر(ع) شکل گرفت

1

مدیرگروه قرآن دانشکده علوم حدیث با اشاره به بروز فرقه‌های مختلف در زمان حضرت باقرالعلوم(ع) گفت: مرجعیت‌های فقهی و غیر فقهی زمان امام باقر(ع) شکل گرفت.

خبرگزاری فارس: مرجعیت‌های فقهی زمان امام باقر(ع) شکل گرفت

حجت‌الاسلام والمسلمین «علی مهدوی‌راد» مدیرگروه قرآن دانشکده علوم حدیث اظهار داشت: حضرت باقر(ع) در موقعیتی بسیار حساس، امامت امت اسلامی را برعهده گرفت.

 

وی عنوان کرد: در روزگارانی که امویان شاخه سفیانی رو به اضمحلال بود و درگیری‌های داخلی آنها باعث از بین رفتن جبروت، قدرت، صلابت و جباریت آنها می‌شد، کم کم زمینه برای رشد اندیشه‌ها، افکار و افزایش مواضع مختلف، چه درون‌دینی و مذاهب گوناگون داخل فرهنگ اسلامی و چه بیرون از حوزه فرهنگ اسلامی فراهم شد.

* مرجعیت‌های فقهی و غیر فقهی زمان امام باقر(ع) شکل گرفت

عضو هیئت علمی دانشکده علوم حدیث تصریح کرد: در چنین موقعیتی حضرت باقر‌العلوم(ع) مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده داشت، تقریبا در همین روزگاران بود که مدوّنات حدیثی، کم و بیش میان اهل سنت شکل گرفت و فرقه‌های نوظهوری در صحنه حاضر ‌شد همچنین، منابع و مصادر تاریخی به وجود آمد و مرجعیت‌های فقهی و غیرفقهی، کم و بیش رقم زده می‌شد.

وی با بیان اینکه امام باقر(ع) باید برابر همه جریان‌ها موضعی سازنده، بیدارگر و روشنگری برای هدایت جامعه داشت، گفت: علاوه بر این موارد لازم بود حضرت به گونه‌ای رفتار می‌کرد که از حساسیت‌ها بکاهد تا حاکمیت بهانه‌ای برای جلوگیری از تلاش‌های این امام همام نداشته باشد.

مهدوی‌راد ادامه داد: شاید یکی از مهم‌ترین جلوه‌های زندگانی امام باقر(ع) در میان روایات مأثوری باشد که از آن بزرگوار به دست ما رسیده است، از این رو روایات مرتبط با تاریخ اسلام، به ویژه چگونگی آغاز بعثت در وحی، یکی از این موارد به شمار می‌رود که امام باقر(ع) آن را با نقل‌های بسیار روشن و شفافی که شأن و شخصیت رسول‌الله(ص) و همچنین جریان وحی زیر سؤال نرود، مطرح می‌کرد.

وی اظهار داشت: یکی از متخصصان مسائل تاریخی معتقد است که اگر مجموعه روایت‌های منقول از حضرت باقر(ع) را در تاریخ اسلام جمع‌آوری کنیم در حد یک کتاب قابل توجه خواهد بود لذا شاگردان امام نیز به صورت جدی وارد عرصه شدند.

مدیرگروه قرآن دانشکده علوم حدیث به ویژگی دیگری از امام باقر(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت باقرالعلوم(ع) در خصوص مرجعیت بخشی به اهل بیت علیهم‌السلام و یا طرح دوباره، شفاف و دقیق حجیت سنت اهل بیت(ع) نیز کارهای بسیار قابل توجهی از جمله، تفسیر آیات مربوط و ایراد سخنان روشنگرانه انجام داد. همچنین ایشان در سخنی فرمودند که اگر خاوران و باختران را در نوردید سخنی استوار که برای حیات بشری سودمند باشد جز آنچه که از این خانه بیرون آید، نخواهید یافت.

وی با تاکید بر اینکه حضرت باقر(ع) درباره نسل جوان و نسل نوآیین حساسیتی شگفت داشت، خاطرنشان کرد: امام باقر(ع) علاوه بر اینکه فرد فرد جوانان را به اندیشیدن، تفقه، دقت و مطالعه وادار می‌کرد، به بزرگان نیز نهیب می‌زد که مراقب اندیشه‌های فرزندان خود باشند تا تفکرات دگراندیشانه و ناهنجار آنها را منحرف نکند.

 

فارس نیوز

Loading

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!