رهبر معظم انقلاب: تحقق اهداف واقعي كشور در گرو خوداتكايي و استقلال اقتصادي است

0
در سال توليد ملي و در آستانه روز كارگر، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز(يكشنبه) با حضور در كارخانجات توليدي داروپخش، از نزديك در جريان آخرين دستاوردهاي توليد دارو در كشور قرار گرفتند و در جمع هزاران نفر از كارگران نمونه سراسر كشور تأكيد كردند: تحقق واقعي اهداف مختلف كشور از جمله استقلال سياسي، نيازمند خوداتكايي و استقلال اقتصادي است، استقلال اقتصادي نيز به شكل گيري توليد ملي مشروط است و توليد ملي نيز با احترام «حقيقي، همگاني و عملي» به كار ايراني و سرمايه ايراني به وجود خواهد آمد.
رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي ورود به محل كارخانجات توليدي داروپخش، در محل يادمان شهداي كارگر حضور يافتند و با قرائت فاتحه، براي آنان علو درجات مسئلت كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي سپس در سالن استريل توليد داروهاي تزريقي و قطره حضور يافتند و با مراحل مختلف توليد، كنترل و بسته بندي اين داروها آشنا شدند.
بخش توليد، كنترل و بسته بندي داروهاي تزريقي و قطره هاي استريل چشمي و بيني شركت داروپخش در مدت يكسال و به دست متخصصان داخلي طراحي، ساخته و تجهيز شده است.
از جمله داروهاي توليدي در اين بخش، داروي هورمون رشد است كه مراحل توليد آن بسيار پيچيده است و فقط در انحصار چند كشور معدود است.
امروز همزمان با بازديد رهبر انقلاب اسلامي از شركت كارخانجات داروپخش، اولين داروي تزريقي اين مجموعه با نام تجاري انوكساپارين 6000، توليد و روانه بازار شد.
در اين ديدار همچنين وزاري بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تعاون، كار و رفاه اجتماعي و صنعت، معدن و تجارت گزارش از اهم فعاليتها ارائه كردند.
خانم دكتر وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به دستاوردهاي كارخانه هاي توليد دارو با وجود تحريم ها گفت: تحريم ها به عنوان يك فرصت موجب شده است كه متخصصان داخلي با عزم جدي در توليد دارو بويژه داروهاي با فناوريهاي پيشرفته گام بردارند و جمهوري اسلامي ايران به كشور اول در منطقه، در توليد دارو تبديل شده است.
وي افزود هم اكنون در كشور 100 كارخانه توليد دارو وجود دارد كه 14 كارخانه مربوط به شركتهاي بيولوژيك است. توليد داروهايي كه انحصار آنها در اختيار اروپا و امريكا بود و سرمايه گذاري بر توليد داروهاي گياهي و داروهاي با فناوري نانو و بيوتكنولوژي بخش ديگري از گزارش وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بود.
آقاي شيخ الاسلامي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين ديدار با اشاره به توليد 800 قلم محصول و مواد اوليه دارويي در شركت كارخانجات داروپخش گفت: اين كارخانجات 40 درصد محصولات دارويي كشور را تأمين مي كند و محصولات آن به بيش از 50 كشور صادر مي شود.
وي تأكيد كرد قرار است در سالجاري كه سال توليد ملي نامگذاري شده 7 محصول دارويي با فناوري پيشرفته براي درمان سرطان و MS به بازار عرضه شود.
آقاي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در سخناني با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني گفت: اتمام 18 هزار طرح نيمه تمام، سرمايه گذاري بر طرحهاي اولويت دار، جلوگيري از واردات بي رويه، توسعه صادرات، بهبود فضاي كسب و كار، سرمايه گذاري بر فناوري هاي نوين و بهبود بهره وري از جمله برنامه هاي اين وزارتخانه در سالجاري است.
در ادامه دكتر نقدي مديرعامل شركت كارخانجات داروپخش گزارشي از توليد داروهاي مختلف در اين شركت و برنامه هاي آينده آن از جمله توليد ماده اولين انسولين در داخل ارائه كرد.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين با حضور در جمع كارگران نمونه سراسر كشور و جمعي از كارگران واحدهاي صنعتي توليدي، با تبريك هفته كارگر به كارگران عزيز و آحاد ملت بزرگ ايران، علت حضور امروز خود در جمع كارگران را تشكر و اداي احترام به كار و كارگر ايراني خواندند و افزودند: بوسه نبي مكرم اسلام بر دستان يك كارگر، درسي ارزشمند براي همه و نماد ارزش گذاري كار و نيروي كار در اسلام است.
ايشان كار به معناي وسيع كلمه، از جمله كار يدي، جسمي، فكري، علمي و مديريتي را محور حيات، حركت و پيشرفت مستمر هر جامعه برشمردند و با اشاره به سوءاستفاده حكومت هاي سوسياليستي و سرمايه داري از كارگران افزودند: اسلام بر خلاف اين مكاتب، با كارگر صادق است و در منطقي مستحكم، كار را ارزش و ارزش آفرين مي داند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر ضرورت تجلي هرچه بيشتر منطق و مباني فكري اسلام در برنامه ريزي ها و اقدامات مربوط به كار و جامعه كارگري، سرمايه و نيروي كار را دو بال توليد ملي براي حركت و پيشرفت خواندند و افزودند: بايد به كار ايراني و سرمايه ايراني احترام گذاشت تا توليد ملي به معناي حقيقي كلمه، امكان پذير شود.
ايشان با اشاره به تذكرات مستمر خود در چند سال اخير درباره تمركز توطئه هاي دشمن بر مسائل اقتصادي افزودند: نشانه هاي اين توطئه بزرگ در شرايط كنوني هر روز بيشتر آشكار مي شود اما ملت ايران با همان عزم راسخي كه موانع ديگر را از سر راه برداشت، انشاءالله اين مانع را هم از سر راه بر مي دارد.
رهبر انقلاب اسلامي، غلبه بر توطئه اقتصادي دشمن را نيازمند همت كارگران، سرمايه داران، مديران بخش هاي دولتي و خصوصي خواندند و خاطرنشان كردند: آحاد مردم نيز با مصرف توليد داخلي، عزم خود را براي مقابله با دشمن آشكار كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به توجه دولت به مسئله توليد ملي تأكيد كردند:‌ در اين زمينه بايد كارهاي اساسي بشود ضمن اينكه قوام و استحكام اقتصاد كشور نيازمند تلاش بي وقفه قواي مجريه، مقننه و قضاييه است.
ايشان مراقبت و حمايت از جريان سالم اقتصاد، كار، توليد و سرمايه گذاري را از جمله وظايف قواي سه گانه دانستند و در تشريح اقدامات لازم در زمينه تقويت توليد ملي و حمايت از كار ايراني و سرمايه ايراني افزودند: تقويت مهارتها، توانمندسازي نيروي كار، نگرش هاي درست مديريتي و ايجاد احساس امنيت هم براي كارگران و هم براي سرمايه گذاران بايد در دستور كار قرار گيرد.
رهبر انقلاب اسلامي مواجهه و مبارزه درست با اخلال اقتصادي را براي تقويت توليد ملي، ضروري برشمردند و افزودند: قاچاق و سوءاستفاده از سرمايه هاي مالي و ذخاير متعلق به مردم در بانك ها از جمله مصاديق اخلال اقتصادي است.
ايشان در تشريح بيشتر سوءاستفاده از سرمايه هاي ملي و ذخاير ملت افزودند: اقدام كساني كه با يك عنوان و براي كاري خاص، تسهيلات كلان بانكي مي گيرند اما در جايي ديگر از اين تسهيلات استفاده مي كنند، مصداق خيانت و دزدي از كيسه ملت است و بايد با اين افراد برخورد شود.
حضرت آيت الله خامنه اي با تشكر از تلاش ها و كارهاي برجسته اي كه در زمينه توليد داخلي انجام شده است، ايجاد وضعيت رقابتي، ارتقاي كيفيت و كاهش قيمت تمام شده توليدات داخلي را از ديگر الزامات تقويت توليد ملي دانستند و افزودند: دولت در اين زمينه به واحدهاي توليدي كمك كند.
رهبر انقلاب اسلامي، سياست گذاري توليد محور، فرهنگ سازي براي مصرف توليد داخلي، و نوسازي و ابتكار در ماشين آلات، محصولات و مديريت ها را از ديگر ضروريات حمايت از توليد ملي خواندند و در پايان سخنانشان تأكيد كردند: قواي سه گانه، دستگاه هاي مختلف دولتي، بخش خصوصي، فرهنگ سازان جامعه، تبليغات صدا و سيما همه و همه در خدمت توليد ملي قرار گيرند تا به فضل الهي ضربه سختي به دشمنان خونخوار ملت وارد آيد.
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين پيش از حضور در جمع كارگران، با تعدادي از خانواده هاي شهداي جامعه كارگري كشور ديدار و آنان را مورد تفقد قرار دادند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در پايان مراسم امروز، از نمايشگاه محصولات دارويي ساخت داخل بويژه داروهاي با فناوريهاي بالا و همچنين محصولات دارويي صادراتي بازديد كردند.

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!