رنج‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها)

0
ranj20hazrate20zahra20040291.jpg

 

 

 

نام کتاب: رنج های حضرت زهرا علیها السلام

نویسنده: سید جعفر مرتضی عاملی

ترجمه: محمد سپهری

ناشر:تهذیب

کتاب رنجهای حضرت زهرا (س) نوشته علامه سید جعفر مرتضی عاملی و در پاسخ به شبهات سید محمد حسین فضل الله می باشد. نویسنده هدف از نگارش کتاب خود را پاسخ به شبهاتی پیرامون زندگی حضرت زهرا(س) می داند که عده ای برای توجیه و رفع اتهام از عاملان حوادث آن دوران آنها را مطرح کرده اند.

این کتاب در سه بخش تنظیم شده که هر کدام به فصول مختلفی تقسیم می شوند:

بخش اول: مظلومیت زهرا (س)

فصل اول: مقام و عصمت زهرا(س)

فصل دوم: زهرا(س) و غیب

فصل سوم: تلاشهای مذبوحانه و نقد کتاب سلیم بن قیس

فصل چهارم: دیدگاه شیخ مفید

فصل پنجم: دیدگاه کاشف الغطاء و شرف الدین

فصل ششم: محبت و احترام

فصل هفتم: چرا فاطمه در باز کرد؟

فصل هشتم: از اینجا و آنجا

فصل نهم: داستان میخ در

بخش دوم: متون و آثار

فصل اول: مظلومیت زهرا(س) در شعر شاعران عرب

فصل دوم: مظلومیت زهرا(س) در احادیث معصومین علیهم السلام

فصل سوم: مظلومیت زهرا(س) در احتجاجات مذهبی

فصل چهارم: محسن در متون و آثار

فصل پنجم: حادثه در سخنان محدثان و مورخان

بخش سوم: درهای خانههای مدینه در عهد رسول خدا(ص)

فصل اول: درهای خانه های مدینه در عهد رسول خدا(ص)

فصل دوم: درهای کعبه و خانه های مکه

فصل سوم: اقدام برای آتش زدن در خانه فاطمه(س)

در آخر کتاب بخشی با عنوان نمایه قرار دارد که نویسنده در این فصل کوشیده تا نمایه ای کلی ار منابع خبری را در برخی عناوین کتاب از اهل سنت ارائه کند. این نمایه شامل عناوین زیر می باشد:

آتش زدن در،زدن حضرت زهرا(س)، شکستن پهلوی حضرت زهرا(س)، مجروح شدن چشم حضرت زهرا(س)، شهادت حضرت فاطمه(س)، مرگ محسن در کودکی،ذکر محسن، سقط محسن بدون ذکر سبب و سقط محسن با ذکر سبب

منبع: http://awaited.parsiblog.com

 


 

کتاب رنج‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها) به چاپ ششم رسید 


کتاب رنج‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها) به قلم علامه سید جعفر مرتضی عاملی و ترجمه محمد سپهری ضمن واگویی جایگاه حضرت زهرا(سلام الله علیها) نزد پیامبر(صلی الله علیه و اله) به وقایع پس از رحلت نبی مکرم اسلام پرداخته و به برخی شبهات، اشکالات و پرسش‌های موجود در این زمینه و نیز بررسی مظلومیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) پرداخته است.

علامه سیدجعفر مرتضی عاملی در بخش نخست کتاب، مقام و عصمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را مورد واکاوی و بررسی قرار داده است و در نهایت با استناد به آیات و روایات به افضلیت آن حضرت بر تمام زنان عالم رسیده است.

نویسنده در طول کتاب، تک تک اشکالات و ایرادات تاریخی و روایی در خصوص حوادث و ماجراهای بعداز رحلت پیامبر اسلام و شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را واگویی می‌کند و به آن‌ها پاسخ می دهد.

نگارنده در بخشی از کتاب خود هجوم به خانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) را مورد بررسی و تنقیح قرار می‌دهد و می‌آورد: بزرگترین مشکل اینان زدن زهرا(سلام الله علیها) و سقط جنین و به آتش کشیدن و وارد شدن به خانه او با خشونت هرچه تمام‌تر بدون کوچکترین توجیه قابل قبول و معقول است، اگر علی(علیه السلام) در مقابلشان بود،‌این‌گره می‌توانست با متهم کردن او به متجاوز بودن در مقابل مهاجمان باز شود.

آن‌چه کار اینان را مشکل تر می‌کند، سخنان پیامبر(صلی الله علیه و آله) در حق فاطمه(سلام الله علیها) است و این‌که این حوادث بلافاصله بعداز رحلت آن حضرت دقیقا در خانه زهرا(سلام الله علیها) و به شیوه ای غیر قابل دفاع یا توجیه صورت گرفته.

آنچه مرتکب شدنداز یک جهت مخالف شرع و دین است و از سوی دیگر مخالف اخلاق انسانی و وفای به عهد پیامبری که آنان را از ظلمت‌های جاهلی به نور آورد و…

نگارنده در بخش دوم کتاب،‌متون و آثاری که دلایل و چگونگی تهاجم به خانه زهرا(سلام الله علیها)‌و هتک حرمت دختر پیغمبر(صلی الله علی و آله) و زدن و اذیت او را بیان می‌کنند را متذکر شده است…

وی آورده است: شماره کتاب‌های حدیثی و تاریخی (پیرامون این حادثه) به هزاران عنوان می‌رسد و در وسع توان ما نیست که همه این منابع را بررسی کنیم و کسی که به تصفیه و پاکسازی میراث اسلام از شوائب پرداخته اند این حادثه را از شوائب ندانسته اند و این حادثه را ذکر کرده و منابع آن را موثق می‌دانند.

نگارنده ضمن ارائه 17 متن تاریخی در این خصوص به روایاتی از ائمه معصومین(علیهم السلام) اشاره می‌کند و مظلومیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را در 31منبع مورد بررسی قرار می‌دهد.

نگارنده در انتهای کتاب خود پیش از 364 مأخذ تاریخی روایی را که به آن‌ها در اثبات مظلومیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) مراجعه کرده است را ذکر نموده است.

چاپ ششم رنج‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها) در 256صفحه از سوی انتشارات تهذیب منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می توانند به نشانی قم، خیابان حضرتی، مقابل دارالشفا، مچتمع تجاری ساحل، پلاک22 انتشارات تهذیب مراجعه کنند و یا با تلفن 7720590-0251 و یا با تلفن همراه 09127520966 تماس بگیرند.

منبع : مرکز خبر حوزه

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!