متن بیانات امام خامنه ای مد ظله در مراسم مشترك نيروهاى مسلح‌ كرمانشاه

0

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌

و الحمد للَّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطيبين الأطهرين المنتجبين الهداة المهديّين المعصومين‌ سيّما بقيّةاللَّه فى الأرضين‌.

خداى متعال را بسيار سپاسگزارم كه عمرى داد و توانستيم بار ديگر اين شهر مقاوم و مردم غيور و عزيز آن را از نزديك زيارت كنيم. حقاً در دوران دفاع مقدس، اين شهر امتحان خوبى پس داد. جوانان عزيزى كه امروز در مجموعه‌ى مردم گيلانغرب و مجموعه‌ى شهرستان زندگى ميكنند، بايد به خود ببالند كه پدران آنها، مادران آنها، گذشتگان آنها يك چنين عظمت و شكوهى را در يك دورانِ بسيار سخت از خود نشان دادند. من آن روزها چند بار به گيلانغرب آمدم؛ هم در خود شهر، هم در ارتفاعات نزديك به اين شهر – منطقه‌ى كوه‌هاى برآفتاب و مناطق استقرار نيروهاى خودمان – و غربت نيروهاى مدافع را در اين منطقه به چشم ديدم؛ ليكن با همه‌ى اين غربت، نشانه‌هاى شجاعت و دلاورى اين مردم هم آشكار بود. شهرى كه نه فقط به وسيله‌ى بمباران، بلكه به وسيله‌ى تهاجم زمينى هم تهديد ميشد، توانست بايستد، مقاومت كند و مردم، شهر را تخليه نكنند. اين يادبود بسيار عظيمى است از آن دوران سخت، و واقعاً جاى افتخار دارد.

بعضى از شما جوانهاى عزيز در ايام جنگ نبوديد، بعضى كودكان خردسالى بوديد. من نميخواهم بگويم جوانهاى ما به كار پدران خود و گذشتگان خود ببالند – اگرچه جاى باليدن و افتخار كردن هست – ميخواهم اين نكته را عرض بكنم كه جوانِ امروز بداند در يك چنين فضائى، در يك چنين منطقه‌اى، با يك چنين خاندانهائى، پرورش يافته است.

درست است كه امروز دفاع از مرزهاى جغرافيائى نيست، دوران جنگ مسلحانه‌ى دفاع از كشور امروز در اينجا مطرح نيست، اما دفاع از مرزهاى هويت ملى چرا؛ اين مطرح است؛ دفاع از مرزهاى شخصيت دينى و اسلامى چرا؛ دفاع از مرزهاى عقيدتى چرا؛ اينها هست. همه‌مان مسئوليم. جوانِ امروز اگر در آن دوره نبوده است تا در مقابل دشمن بايستد و از هجوم او ممانعت كند و از خانه‌ى خود و شهر خود دفاع كند، امروز ميتواند در ميدان شرف و افتخارِ دفاع از شخصيت ملى، از عزت ملى، از هويت ملى، از عقيده‌ى مستحكم اسلامى نقش ايفاء كند. دختران و پسران جوان، زنان و مردان مؤمن، در اين منطقه‌ى دفاعىِ حساسِ كنونى، همه ميتوانند نقش ايفاء كنند. اين روحيه بايد حفظ شود. مسئولان اين منطقه بايد توجه كنند كه يك چنين زمينه‌ى با ارزش انسانى و معنوى و روحى در اين منطقه وجود دارد؛ همچنان كه زمينه‌هاى مادى وجود دارد.

من در كرمانشاه گفتم، به شما هم عرض ميكنم؛ اين منطقه، منطقه‌ى مستعدى است؛ از لحاظ آب، از لحاظ خاك، از لحاظ آب و هوا، از لحاظ جهات گوناگون، استعدادهاى بالفعل‌نشده‌اى وجود دارد؛ آن وقت همان طور كه امام جمعه‌ى محترم شما الان گفتند و درست گفتند – و من خوشم آمد از اين كه امام جمعه نيازهاى مردم را، نيازهاى شهر را، مسئله‌ى خود بداند و دنبال كند – نرخ بيكارى بالاست و علاوه‌ى بر آن، عوارض بيكارى، يعنى چيزهائى از قبيل اعتياد، در اين منطقه وجود دارد.

من ميخواهم از جوانها اظهار توقع كنم. جوانهاى عزيز! با بروز و رواج اعتياد در جامعه‌تان مبارزه كنيد؛ با رسوخ فرهنگهاى فسادانگيز در جامعه‌تان مبارزه كنيد. امروز شما مرزدارانِ منطقه‌ى دفاع مقدسِ از عقيده و عمل و رفتار اجتماعى هستيد؛ همچنان كه همه‌ى ملت ايران مدافعانِ از هويت ملى و از شخصيت عظيم ملت ايران هستند.

مسئولان هم بايستى ان‌شاءاللَّه به فكر باشند. ما در اين سفر اطلاعات خودمان را تكميل كرديم. مسئولين هم ان‌شاءاللَّه مى‌آيند، با آنها هم در ميان گذاشته خواهد شد. به قدرى كه براى دولت امكان باشد، توانائى داشته باشد، قطعاً خدمات لازم ارائه خواهد شد.

يكى از چيزهائى كه در حفظ همين مرز هويت ملى تأثير زياد دارد، عبارت است از حفظ خاطرات آن دوران دفاع مقدس و دوران باشكوه. اين كه در شهر شما يك بانوى مسلمان و شجاع در مقام دفاع ميتواند سرباز دشمن را اسير كند و نيروى مهاجم را به خاك و خون بكشد، اين را نگه داريد و براى خودتان حفظ كنيد. اين كه اين شهر توانسته است در سخت‌ترين شرائط در مقابل تهاجم دشمن بايستد، اين را براى خودتان نگه داريد و حفظ كنيد. البته براى گيلانغرب حفظ خاطرات دوران دفاع مقدس لازم است؛ عيناً حفظ اين خاطرات، براى مردم قصر شيرين، براى مردم اسلام‌آباد غرب لازم است. در آن مناطق هم مردان و زنان مدافع و مبارزى حضور داشتند، تلاش كردند و با همه‌ى وجود در مقابل دشمن ايستادند. اين حفظ هويت اسلامى ملت ايران آنقدر اهميت دارد كه براى آن، مردان بزرگ، دانشمندان بزرگ، مجاهدان بزرگ، شخصيتهاى برجسته بايد احساس مسئوليت كنند.

شما ببينيد امروز دنياى استكبار همه با هم يكى شدند، جمع شدند، براى اينكه اين هويت را انكار كنند؛ براى اينكه هويت اسلامى ملت مبارز و قهرمان ايران را به انزوا بكشانند. هر كس امروز عرصه‌ى سياستهاى بين‌المللى و بازى‌هاى بين‌المللى را در مقابل چشم داشته باشد، ببيند مستكبرين در آمريكا، در اروپا، در كشورهاى وابسته‌ى به آنها، براى در هم شكستن مقاومت ملت ايران دارند خودشان را ميكُشند، يقه ميدرانند، شايد بتوانند ملت ايران را وادار به عقب‌نشينى كنند، ميفهمد كه اين ايستادگى عمومى مردم بر سر آرمانها و ارزشهاى انقلاب چقدر ارزشمند و مهم است.

هر چند صباحى يك بار سياستگذارانشان، طراحانشان – به قول خودشان – در اتاقهاى فكر مى‌نشينند و عليه نظام جمهورى اسلامى و ملت ايران يك طرحى ميريزند؛ اما خداى متعال اين طرحهاى عقيم را خنثى ميكند. در اين چند روز اخير، در همه‌ى مطبوعات و رسانه‌هاى تصويرى و صوتى و مكتوب و غيره – كه وابسته‌ى به شبكه‌ى صهيونيستى بين‌المللى بود – هياهو و جنجال كردند، يك تهمت بى‌معنى و مهملى را به چند نفر ايرانى در آمريكا نسبت دادند، اين را بهانه‌اى قرار دادند براى اينكه جمهورى اسلامى را به عنوان مدافع تروريسم مطرح كنند! نگرفت، نميگيرد. اينگونه توطئه‌ها مرتب و پى‌درپى از سوى آنها انجام ميگيرد، اما بى‌فايده و بى‌اثر.

ميگويند ميخواهيم ايران را منزوى كنيم؛ اما خودشان منزوى شدند. امروز در ميان ملتها، هيچ دولتى در دنيا به قدر آمريكا منفور نيست. امروز آمريكا منفورترين دولتها و رژيمها در چشم ملتهاى منطقه است. شما منزوى هستيد كه منفوريد.

رئيس جمهور آمريكا دو سال قبل به مصر رفت تا يك مقدار تملق اسلام و مسلمانها بكند، بلكه بتواند افكار عمومى دنياى اسلام را به خودش متوجه و منعطف كند. نتيجه چه شد؟ يك اقليت كوچك – يعنى گروه حاكم؛ همين حسنى مبارك معزولِ بركنار شده – طرفدارى كردند، اما عموم ملت مصر و عموم ملتهاى منطقه فريب اين ظاهرسازى را نخوردند. امروز شما مى‌بينيد شعار ضد آمريكا در همان كشورها برپاست.

رئيس جمهور آمريكا به كشور افغانستان – كه كشور تحت اشغال آنهاست و صد و چند ده هزار نيروى آمريكائى و ناتو در افغانستان هستند – سفر ميكند، اما جرأت نميكند از پايگاه بگرام، كه پايگاه آمريكائى است، خارج شود؛ با هيچكدام از رجال سياسى افغانستان در كابل  و غير كابل نتوانست ملاقات كند؛ رفت به پايگاه، از پايگاه آمد بيرون! شما از اكثريت مردم ميترسيد، از اكثريت ملتها ميترسيد. امروز شما از اكثريت ملت خودتان در آمريكا هم ميترسيد؛ نشانه‌اش اين حركت و جنبش وال استريت است كه به نيويورك محصور نماند؛ در شهرهاى متعدد ديگر در آمريكا مردم اظهار نفرت ميكنند. پس شما منزوى هستيد.

براى اينكه جمهورى اسلامى را منزوى كنند، «ايران‌هراسى» را عمومى كنند، مرتباً حرف پشت سر حرف مى‌آورند. نه؛ ايران طرفدار ملتهاست، طرفدار مظلومين است. جمهورى اسلامى با ظلم مخالف است، با ظالم مبارزه ميكند، در مقابل زورگوئى و زياده‌خواهى ظالمان و مستكبران هم با همه‌ى وجود مى‌ايستد و عقب‌نشينى نميكند. براى همين است كه ملتها هر جائى كه جمهورى اسلامى را ميشناسند، به جمهورى اسلامى علاقه‌مندند، طرفدار جمهورى اسلامى‌اند، شعارهاى جمهورى اسلامى براى آنها دلنشين است؛ بعكسِ شما سران رژيم ايالات متحده‌ى آمريكا، كه در عراق منفوريد، در افغانستان منفوريد، در مصر منفوريد، در تونسِ بعد از انقلاب منفوريد، در ليبى كه نيروهاى نظامى وارد كرديد و تحرك نظامى داريد، منفوريد؛ حتّى در اروپا منفوريد.

چند سال قبل در يكى از كشورهاى اروپائى طبق معمول يك اقليتى نشستند جايزه‌ى صلح نوبل را براى رئيس جمهور فعلى آمريكا تصويب كردند – اينها يك اقليتى بودند؛ انگيزه‌هاى سياسى، روابط سياسى بر اين كار آنها حاكم بود – بعد رئيس جمهور آمريكا رفت كه جايزه را بگيرد، مردم همان كشور عليه رئيس جمهور تظاهرات كردند! شما با اقليتها هستيد، شما با مجموعه‌هاى يك درصدى هستيد، مجموعه‌هاى عظيمِ نود درصدى مردم با شماها مخالفند؛ اين درست نقطه‌ى مقابل جهتگيرى و حركت جمهورى اسلامى است. لذا دشمن با تلاش خود، با فعاليت خود، با جان كندن خود، در مبارزه‌ى با ملت ايران به جائى نميرسد و ايستادگى ملت، ايستادگى جوانان ما براى حفظ هويت ملى و شخصيت اسلامى‌شان، بر همه‌ى اين تلاشها فائق مى‌آيد. و من از شما جوانهاى عزيز ميخواهم قدر اين وضعيت را بدانيد و خودتان را روزبه‌روز براى آينده‌ى پرافتخارِ سربلند آماده‌تر كنيد.

خوشبختانه امروز ميدان علم باز است، ميدان فعاليتهاى فناورى باز است؛ مسئولين كشور ميدانهاى اقتصادى را هم بايد باز كنند تا جوانهاى اين كشور با اعتماد به نفس وارد ميدانهاى گوناگون بشوند. اين كشور مال شماست. نسل ما آنچه كه در توان داشته است، در طول سالهاى متمادى انجام داده است. امروز كشور مال جوانهاست، متعلق به جوانهاست. در بخشهاى گوناگون، جوانها بايد خودشان را آماده نگه دارند. با نفوذ دشمنان، با تأثير فرهنگى دشمنان، با عوامل سست‌كننده‌اى كه دشمن در جامعه تزريق ميكند، شما جوانها مقابله و مبارزه كنيد. اسلام را به عنوان نجاتبخش مادى و معنوى بدانيد و بشناسيد.

پرچم اسلام ان‌شاءاللَّه همه‌ى اين منطقه را نجات خواهد داد. امروز ما داريم مشاهده ميكنيم كه روزبه‌روز نهضت اسلامى در اين منطقه‌ى عظيم اسلامىِ خاورميانه رو به گسترش است؛ دشمن در حال انزواست، در حال عقب‌نشينى است و حركت اسلامى على‌رغم حركتى كه دشمن براى خاموش كردن آن ميكند، در راه پيشروى است.

من ترديدى ندارم كه آينده متعلق به اسلام است، آينده در قلمرو اسلام است و شما جوانها ان‌شاءاللَّه به توفيق الهى آن روزى را كه پرچم اسلام در همه‌ى اين مناطق به اهتزاز دربيايد و يك مجموعه‌ى متحد اسلامىِ مقتدر و باعزت تشكيل بشود، خواهيد ديد.

من مجدداً ابراز خرسندى ميكنم از حضور در ميان مردم عزيز گيلانغرب و همچنين مردم اسلام‌آباد و قصرشيرين كه زحمت كشيدند تشريف آوردند و در اين اجتماع، بعضى حضور دارند. همچنين عذرخواهى ميكنم اگر نتوانستم به شهرهاى ديگر بروم. فرصتها و امكانات محدود است؛ اگرچه ميل ما و ارادت ما به مردم اين مناطق، يك ارادت همگانى است.

پروردگارا! به محمد و آل محمد، ما را به خدمتگزارىِ واقعى و مخلصانه براى اين ملت موفق بفرما. پروردگارا! دشمنان اين ملت را مغلوب و منكوب كن. پروردگارا! آرزوهاى بزرگ و آرمانهاى والاى اين ملت را برآورده بفرما. قلب مقدس ولى‌عصر (ارواحنا فداه) را از همه‌ى ما راضى و خشنود كن. ارواح طيبه‌ى شهدا و روح مطهر امام بزرگوار را از ما راضى كن.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!