اگر مسئولی کج روی کند مردم او را حذف می‌کنند

0
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: بر همين اساس دنيا بداند، اگر مسئولي هم در كشور بخواهد، كج روي كند و حركت ديگري در قبال انقلاب اسلامي براه بياندازد، مردم او را حذف خواهند كرد.

به گزارش مشرق ، حضرت آيت الله خامنه‌اي صبح امروز(چهارشنبه) در جمع پُرشور هزاران نفر از مردم كرمانشاه در ورزشگاه آزادي اين شهر، در سخنان مهمي به تبيين نقش، جايگاه و حضور و عزم مردم در نظام جمهوري اسلامي بعنوان معيار اصلي و تأثيرگذاري استفاده از ظرفيت و تواناييهاي برجسته مردم براي مقابله با چالش هاي سخت و نرم و حركت شتابان در مسير پيشرفت علمي، اقتصادي، صنعتي و كشاورزي پرداختند.
حضرت آيت الله خامنه اي گسترش و موفقيت تحولات و جنبش هاي گوناگون اجتماعي را، همواره وابسته به ارتباط و نزديكي آن جنبش با مردم دانستند و افزودند: در تاريخ معاصر ايران، دو تجربه مشروطيت و ملي شدن صنعت نفت وجود دارد كه نقش بي بديل “مردم” عامل مؤثر در موفقيت ابتدايي اين دو تجربه تاريخي بودند اما چون اين دو حركت، از مردم فاصله گرفتند، نهايت و سرانجام آنها، استبداد رضاخاني و كودتاي 28 مرداد شد.
ايشان خاطر نشان كردند: هيچ حادثه اي در تاريخ ايران همانند انقلاب اسلامي وجود ندارد كه “مردم” در پيروزي و ادامه آن نقش مستقيم و اساسي داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامي مهمترين ويژگي انقلاب اسلامي را، تمام نشدن نقش مردم با پيروزي آن، ارزيابي كردند و افزودند: استمرار نقش و حضور مردم بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، از حكمت، تدبير و ژرف نگري امام بزرگوار (ره) بود كه ملت ايران را بدرستي شناخته و باور كرده بود و به تواناييها و عزم راسخ ملت ايران، ايمان داشت.
حضرت آيت الله خامنه اي با مروري گذرا به تدابير امام خميني(ره) در فاصله كوتاهي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از جمله رأي گيري از مردم براي تعيين نوع نظام، براي تشكيل مجلس خبرگان قانون اساسي، تأييد قانون اساسي و انتخاب اولين رئيس جمهور، تأكيد كردند: در طول 32 سال گذشته همواره و بدون وقفه همه مسئولان نظام اسلامي اعم از رهبري، خبرگان رهبري، رئيس جمهور، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و نمايندگان شوراهاي اسلامي با رأي و نظر مردم برگزيده شده اند.
ايشان افزودند: در 32 سال گذشته، سلائق و ذائقه هاي مختلف سياسي نيز بر سر كار آمدند كه حتي برخي از آنها با اصول نظام زاويه داشتند، اما ظرفيت عظيم مردمي نظام اسلامي، بدون ناشكيبائي، از همه اين مسائل عبور كرد كه اصلي ترين علت آن، همان حضور و ايمان مردم و پايبندي مردم به نظام اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آرمانهاي بلند نظام جمهوري اسلامي و مخالفت آن با نظام استكبار و بي عدالتي بين المللي و چالشهاي دشمنان براي اين نظام، خاطرنشان كردند، اگر چنين نظامي بخواهد بماند و به مسير حركت خود ادامه دهد، نيازمند نيرو و ظرفيت عظيم مردمي است كه با تدبير امام خميني(ره) از متن اسلام گرفته شد.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند بر اساس اين تدبير و به پشتوانه ايمان، عزم و حضور مردم ، نظام جمهوري اسلامي ايران بر همه چالشهاي سخت و نرم فائق آمده است و به لطف خداوند، در آينده نيز بر هر چالشي پيروز خواهد شد.
رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود، برخي چالشهايي را كه نظام اسلامي توانسته با اتكاء به مردم بر آنها فائق بيايد، بيان كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به جنگ تحميلي 8 ساله بعنوان يكي از چالشهاي بزرگ در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، افزودند: دفاع مقدس را مردم اداره كردند و نظام اسلامي بواسطه ايمان، عشق و صفاي مردم، در اين جنگ نابرابر پيروز شد. ايشان تأكيد كردند: جا دارد كه آن حوادث ممتاز و زيباي دوران دفاع مقدس براي نسل جوان بازخواني شود.
رهبر انقلاب اسلامي، فشارها و تحريم هاي اقتصادي را كه از ابتداي پيروزي انقلاب از جانب دشمنان اعمال شد، يكي ديگر از چالش هاي پيش روي نظام اسلامي خواندند و افزودند: تحريم و فشار اقتصادي براي ملت ايران، مسئله جديدي نيست زيرا نظام اسلامي با صبر و بصيرت مردم بويژه جوانان توانسته است از همه اين محدوديتها بعنوان يك فرصت استفاده كند و در ميدانهاي نوآوري، و ابتكار به پيشرفتهاي بزرگي دست پيدا كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به فتنه 18 تير سال 78 و فتنه سال 88 در تهران بعنوان يكي از چالش هاي پيچيده پيش روي نظام، خاطر نشان كردند: حضور مردم، اين دو فتنه را نيز به شكست كشاند بگونه اي كه پنج روز بعد از فتنه 18 تير، حركت عظيم 23 تير در سراسر كشور بوقوع پيوست و در فتنه 88 ، دو روز بعد از حوادث عاشورا، حركت عظيم و كم نظير مردم در 9 دي روي داد.
ايشان مسئله هسته اي را يكي ديگر از چالش هاي پيش روي نظام برشمردند كه مسئولان توانستند با اتكاء به پشتيباني و اقتدار مردمي، در مقابل تهديدهاي دشمنان ايستادگي كنند.
رهبر انقلاب اسلامي، پيشرفتهاي علمي و فناوري كشور را يكي از عرصه هاي بسيار مهم نقش آفريني مردم بويژه جوانان دانستند و افزودند: امروز در سراسر كشور بخصوص در مراكز علمي و حساس، جوانان ايراني، كارهاي بزرگي را از لحاظ علم و فناوري انجام مي دهند كه زمينه ساز اعتماد به نفس ملت ايران و همچنين رونق اقتصادي كشور است.
حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين بخش از سخنان خود به دو نكته مهم اشاره كردند: 1ـ سياستگذاران غربي واقعيت نظام اسلامي ايران را كه همان نقش، حضور و بافت مردمي است، متوجه شوند. 2ـ مسئولان از ظرفيت هاي بزرگ و ابتكارات و حضور مردمي در همه عرصه ها استفاده كنند.
ايشان خطاب به سياستگذاران استكبار خاطرنشان كردند: ايران را با برخي كشورهاي ديگر اشتباه نگيريد، زيرا در ايران اسلامي اراده و عزم مردم نقش اصلي را دارد و مردم در انقلاب، صاحب سهم هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: بر همين اساس دنيا بداند، اگر مسئولي هم در كشور بخواهد، كج روي كند و حركت ديگري در قبال انقلاب اسلامي براه بياندازد، مردم او را حذف خواهند كرد.
حضرت آيت الله خامنه اي حضور گرم و پُرشور امروز مردم كرمانشاه را نمونه اي از پشتيباني مردمي نظام اسلامي برشمردند و ضمن تشكر از اين حضور پُرشكوه خاطر نشان كردند: من راضي به رنج و زحمت مردم در چنين استقبال هايي نيستم.
ايشان همچنين خطاب به مسئولان تأكيد كردند: نظام اسلامي در هر عرصه اي كه مسئولان با شناخت تواناييهاي مردم از آن بهره گرفته اند، موفق و پيروز بوده است اما در هر عرصه اي كه مسئولان نتوانسته اند زمينه حضور مردم را فراهم كنند، ناكامي هايي بروز كرده است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: مهم آن است كه مسئولان بتوانند در عرصه هاي مختلف با مهارت، دقت و ابتكار، مدل و فرمول حضور مردم را پيدا كنند.
ايشان با اشاره به نامگذاري دهه آينده بعنوان دهه پيشرفت و عدالت و تعيين سياستهاي كلان نظام در چارچوب سند چشم انداز 20 ساله، سياستهاي اصل 44 و سياستهاي برنامه پنج ساله كه با واقع نگري انجام شده است، خاطرنشان كردند: اگر زمينه حضور مردم براي تحقق اين هدفها تأمين شود، اين هدفها زودتر از زمان تعيين شده به نتيجه خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامي، ترسيم مدلهاي قابل فهم براي حضور مردم در عرصه هاي مختلف بويژه عرصه اقتصادي و توليد را از وظايف مسئولان برشمردند و تأكيد كردند: قواي مجريه، قضائيه و مقننه بايد زمينه حضور مردم را فراهم و از نيرو و نشاط مردم بويژه جوانان استفاده كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي اين نكته را هم به مسئولان گوشزد كردند كه هرگونه سازو كار براي حضور مردم در عرصه هاي اقتصادي و توليدي بايد شفاف باشد.
ايشان، مسئولان را به قدرشناسي مردم و نيت خدمتگزاري خالصانه توصيه كردند و در خصوص توقعات مردم از مسئولان افزودند: تعامل و همكاري و وحدت مسئولان بويژه در رده هاي بالا، تمركز بر اولويت هاي كشور و پرهيز از مسائل فرعي و حاشيه اي، كار و تلاش بي وقفه، صداقت، عمل به وعده ها، دوري از مناقشات، امانت و پاكدستي، برخورد با متخلف خائن ،حل مسئله اشتغال ، تقويت توليد ،كشاورزي و صنعت از مطالبات اصلي مردم هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: اگر در جايي مسئولان نتوانند كاري را انجام دهند و صادقانه به مردم بگويند، مردم حرفي ندارند اما مشكل و ناراحتي مردم در مواقعي است كه در برخورد با متخلف و پيگيري عدالت كوتاهي مي شود.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اهميت مبارزه قاطعانه و مدبرانه با فساد مالي و اداري خاطر نشان كردند: خوشبختانه در قضيه فساد بانكي اخير، مسئولان سه قوه با يكديگر همكاري خوبي دارند و اين قضيه بايد تا رسيدن به نتيجه ادامه يابد و متخلف، هر كه باشد با آن برخورد شود تا درس عبرتي براي ديگران شود.
رهبر انقلاب اسلامي، پيشگيري را اولويت اصلي مبارزه با فساد خواندند و خاطر نشان كردند: اگر به هر دليلي، فساد بدليل كوتاهي در پيشگيري محقق شد، در اين شرايط، پيگيري مقابله با فساد، نبايد مورد غفلت قرار گيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي رعايت فرهنگ اسلامي و حفظ ارزشهاي انقلاب را از جمله توقعات مهم عموم مردم برشمردند و تأكيد كردند: بسياري از مردم توقع دارند كه ظواهر اسلامي و فرهنگ اسلامي در جامعه رعايت شود و مسئولان بايد اين موضوع را مورد توجه جدي قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه در اسفند ماه برگزار خواهد شد، انتخابات را مظهر حضور مردم و دميده شدن روح تازه در كالبد كشور دانستند و افزودند: انتخابات در همه دوره ها براي مردم، كشور و نظام يك دستاورد بزرگ بوده است و به همين دليل دشمن همواره تلاش كرده است كه يا انتخابات برگزار نشود و يا انتخابات كمرنگ باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر جايگاه رفيع مجلس شوراي اسلامي بعنوان محور اصلي تصميم گيريهاي كشور ، خاطر نشان كردند : در انتخابات دو موضوع مهم بايد مورد توجه قرار گيرد : 1- حضور وسيع و گسترده مردم 2- قانونگرايي و احترام به راي مردم.
رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري قضاياي فتنه سال 88 افزودند: گناه اصلي آتش افروزان فتنه 88 ، تمكين نكردن به قانون و رأي مردم بود.
حضرت ايت الله خامنه اي تأكيد كردند، اگر بعد از انتخابات هم، اعتراضي وجود داشته باشد، مسير قانوني آن مشخص است.
ايشان انتخاب نماينده را هم موضوعي مهم خواندند و افزودند: بايد نماينده اي انتخاب شود كه دلسوز، مؤمن، علاقه مند، و غير مرتبط به كانونهاي ثروت و قدرت باشد و بر اساس وجدان، دين و وظايف انقلابي عمل كند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين به تحولات اخير منطقه و جنبش “وال استريت” در آمريكا اشاره كردند و افزودند: نمود اصلي حركتهاي اخير در مصر، تونس، ليبي، بحرين، يمن، و ديگر مناطق، شكست سياستهاي آمريكا در منطقه است.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: البته آمريكائيها تلاش زيادي دارند تا بر تحولات منطقه مسلط شوند اما ملتها، بيدار شده اند و سياستهاي استكبار به نتيجه نخواهد رسيد.
ايشان به مسئوليت مهم مردم ايران در قبال تحولات منطقه اشاره كردند و افزودند: ملت ايران بعنوان الگوي حركتهاي اخير منطقه تأثير زيادي در جهت گيري اين حركت ها دارد و پيشرفت، امنيت، مشاركت عمومي، اعتماد به نفس ملي و وحدت ملي ايران، قطعاً تأثير مثبت و پيشبرنده خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به جنبش “وال استريت” در آمريكا، آنرا مسئله مهمي خواندند و افزودند: اگر چه مقامات آمريكايي در ابتدا تلاش كردند تا اين حركت اعتراضي را كوچك نشان دهند اما اكنون مجبور به اعتراف شده اند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سكوت چند هفته اي رسانه ها و مقامات آمريكايي در قبال جنبش اعتراضي “وال استريت” خاطر نشان كردند: مدعيان آزادي بيان بعد از آنكه مجبور به اعتراف به اين حركت اعتراضي شدند، با آن به شدت برخورد كردند و چهره واقعي آزادي بيان، حمايت از حقوق بشر و حمايت از آزادي اجتماعات در نظام سرمايه داري و ليبرال دموكراسي را نشان دادند.
ايشان با اشاره به دست نوشته هاي چندين هزار معترض در آمريكا كه خود را نود و نه درصد و اكثريت ملت آمريكا معرفي مي كنند ، افزودند : مردم آمريكا در واقع به حاكميت اقليت يك درصدي بر اكثريت نود و نه درصدي معترض هستند كه ماليات و پول مردم آمريكا را هزينه براه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمايت از رژيم صهيونيستي ميكنند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: ممكن است حكومت آمريكا با شدت عمل، اين جنبش اعتراضي را سركوب كند اما نمي تواند ريشه هاي آن را از بين ببرد.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان كردند: ريشه هاي اين حركت در آينده آن چنان گسترش خواهد يافت كه نظام سرمايه داري آمريكا و غرب را زمين خواهد زد.
ايشان شدت عمل در برخورد با معترضان در انگليس را نيز نمونه ديگري از عملكرد مدعيان حمايت از حقوق بشر و آزادي بيان دانستند.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه واقعيت هاي امروز نظام سرمايه داري، درس عبرت براي كساني است كه خواستار عمل به روشهاي نظام سرمايه داري غرب هستند، افزودند: نظام سرمايه داري در بن بست كامل قرار گرفته و بحران غرب بطور كامل شروع شده است.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان كردند: جهان در يك مقطع حساس و تاريخي قرار گرفته است كه ملت ايران و همچنين ملتهاي مسلمان مي توانند نقش آفريني كنند و نظام اسلامي ايران مي تواند الگو بودن خود را اثبات كند.
ايشان در بخش ديگري از سخنان خود ، استان كرمانشاه را از لحاظ جايگاه انساني، طبيعي و جغرافيايي يكي از استانهاي ممتاز كشور برشمردند و با اشاره به ويژگيهاي جوانمردي، سلحشوري، وفاداري و صفات نيك پهلواني مردم كرمانشاه، افزودند: زندگي همراه با همدلي و مداراي اقوام، مذاهب و گويش‌هاي مختلف در استان كرمانشاه يكي از ويژگي هاي برجسته مردم اين استان است.
رهبر انقلاب با اشاره به نقش ممتاز و ايستادگي مردم كرمانشاه در دوران دفاع مقدس و همچنين وجود شخصيت هاي ارزشمند ديني، علمي، ادبي و هنري و ورزشي در استان كرمانشاه، نقش زنان اين استان را نيز برجسته خواندند و تأكيد كردند: در هيچ استان و شهري در ايران بغير از يك نمونه ، تعداد زنان شهيده و جانبازان زن به تعداد استان كرمانشاه نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي شرايط طبيعي، آبهاي فراوان سطحي، زمين هاي مستعد كشاورزي، قابليت هاي گردشگري و نزديكي با مراكز مهم اقتصادي كشور را از ديگر ويژگي هاي استان كرمانشاه برشمردند و خاطر نشان كردند: با وجود همه اين امتيازات و و ويژگيها، مشكلات متعددي در استان كرمانشاه وجود دارد كه در رأس همه آنها موضوع اشتغال است.
ايشان تأكيد كردند مسئولان بايد همه همت و تلاش خود را براي برطرف كردن مشكلات استان كرمانشاه بكار گيرند.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي حجت الاسلام و المسلمين علماء نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرمانشاه به حضرت آيت الله خامنه اي خير مقدم گفت.

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!