علم زدایی و دین زدایی از دانشگاهها ، دو هدف اصلی سلطه گران

0
در چهارمین دیدار رمضانی رهبر معظم انقلاب با نخبگان كشور، صدها نفر از استادان و اعضای هیأتهای علمی دانشگاهها، عصر امروز در دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای، به تبادل نظر درباره مسائل دانشگاهی – علمی – پژوهشی – اجتماعی – فرهنگی – سیاسی و اقتصادی پرداختند.در هفته های اخیر نیز دانشجویان – «شعرا و ادیبان» و فعالان اقتصادی در جلسات جداگانه با ایشان دیدار و گفتگو كرده بودند.

به گزارش«تابناک» در آغاز جلسه عصر امروز، 14 نفر از اعضای هیأتهای علمی دانشگاهها، بیش از 2 ساعت، درباره مسائل مختلف اعلام نظر و «پیشنهادها – انتقادها و راه حلهای خود» را مطرح كردند.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از شنیدن و تأمل در سخنان استادان دانشگاه، سخنان مهمی در زمینه پیشرفت علمی كشور و نقش دانشگاهها و همچنین اهمیت روز قدس بیان كردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نزدیك بودن روز قدس افزودند: روز قدس یك روز بین المللی اسلامی و روز بزرگ و مهمی است كه ملت ایران و دیگر ملتهای مسلمان، حرف حقی را كه استكبار حداقل شصت سال برای خاموش كردن آن سرمایه گذاری كرده بود، فریاد می كنند.

ایشان تأكید كردند: تشكیل نظام جمهوری اسلامی در ایران و اعلام روز قدس و تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به سفارت فلسطین، حركت تهاجمی بود كه در مقابل توطئه شصت ساله استعمار برای محو فلسطین از نقش جغرافیای جهان، ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: روز قدس پشتوانه امنیت كشور نیز است و هر ایرانی كه روز قدس به خیابان می آید، در واقع به امنیت كشور و ملت و حفظ دستاوردهای انقلاب كمك كرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: به لطف خداوند امسال نیز روز قدس در كشور و در كشورهای اسلامی با عظمت تر برگزار خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در سخنان خود پیشرفتهای علمی را از اركان و ستونهای اصلی ایستادگی با شكوه و پر عظمت ملت ایران در مقابل جبهه استكبار خواندند و تأكید كردند: این پیشرفتهای علمی كه به ملت بزرگ ایران، اعتماد به نفس، سربلندی، قوت اراده و شجاعت استقامت بخشیده است، مرهون دانشگاه و دانشگاهیان است.

رهبر انقلاب، با اشاره به تهدیدهای مستمر «نظامی ـ امنیتی ـ اجتماعی و سیاسی» دشمنان، ترور دانشمندان كشور، تحریم ایران و تلاش سلطه جویان برای فتنه انگیزی در داخل و وادار كردن نظام اسلامی به تعظیم در مقابل نظام سلطه افزودند: ملت ایران در مقابل جبهه دشمنان، با كمال قدرت و استقامت ایستاده است و به پشتوانه پیشرفتهای علمی و عملی كشور، به سلطه طلبان و زیاده خواهان جهانی، قاطعانه «نه» گفته است.

ایشان دانشگاه را مبدأ پیشرفتهای علمی و عزت و آبروی ملت ایران خواندند و تأكید كردند: دشمن بدون تردید از این مركز مهم قدرت افزایی ایران غافل نیست و غافل نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی علم زدایی و دین زدایی از دانشگاهها را 2 هدف اصلی جبهه سلطه گران دانستند و در تشریح روشهای علم زدایی افزودند: ترور دانشمندان ایران از جمله این روشهاست اما روش اصلی و پیچیده دشمن این است كه دانشجو و استاد و دانشگاه را به كارهای غیرعلمی سرگرم كند تا آرزوی ملی ایرانیان، یعنی شكوفایی علمی تحقق نیابد.

حضرت آیت الله خامنه ای تلاش بی وقفه و پرشتاب برای پركردن فاصله علمی كشور با قافله علم و دانش را كاملاً ضروری خواندند و تأكید كردند: باید به نهضت علمی، روح تازه ای بدمیم و همه ظرفیتهای دانشگاهی و كلیه استادان و دانشجویان برای جهش علمی كشور، وارد این میدان سرنوشت ساز شوند.

ایشان در همین زمینه، نقشه جامع علمی را ترسیم كننده منظومه علمی مورد نیاز كشور برشمردند و افزودند: باید با تكیه بر علم نافع، میان نیازهای كشور و فعالیت بخشهای مختلف علمی، هماهنگی ایجاد شود.

گسترش فرهنگ نوآوری به ظرفیت چند میلیونی استاد و دانشجو، تشكیل منظومه كامل علمی،  تلاش برنامه ریزی شده برای اجرای نقشه جامع علمی  و دخالت دادن «حقیقی و نه تشریفاتی» دانشگاهها در حل مسائل كشور از دیگر نكاتی بود كه رهبر انقلاب در بحث پیشرفت علمی كشور مطرح كردند.

ایشان توجه به چرخه ایده علمی تا مصرف را نیز بسیار مهم دانستند و افزودند: دولت و دانشگاهها با همكاری متقابل، روند شكل گیری ایده در ذهن نخبگان تا تبدیل آن به علم و سپس فناوری و بعد صنعت را سازمان دهی كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از تبیین ابعاد نقشه دشمن برای علم زدایی از دانشگاهها به هدف دوم جبهه استكبار یعنی دین زدایی از مراكز علمی پرداختند.

ایشان خاطرنشان كردند: ملت ایران خوشبختی واقعی و امنیت حقیقی و معنوی می خواهد و تحقق این هدف بسیار مهم بدون علم و یا با علمِ بدون دین ممكن نیست بنابراین جامعه و در رأس آن دانشگاه باید به معنای حقیقی متدین باشد.

رهبر انقلاب اسلامی برای جلوگیری از برداشت ظاهری و سطحی از تعبیر «دانشگاه متدین و دینی» تأكید كردند: دانشگاه متدین یعنی دانشگاهی كه از معرفت عمیق دینی، ایمان عمیق و «باور ژرف از دین و معارف دینی» برخوردار باشد كه در این زمینه نقش استادان، بسیار مهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای دانشجویان را «زمامداران فكر و علم و آینده كشور» خواندند و خاطرنشان كردند: سلطه گران می خواهند نسل جوان دانشجو را به «بی ایمانی، ولنگاری عقیدتی و هرزه پویی ذهنی» سوق دهند كه وظیفه همه بویژه استادان دانشگاههاست كه با این طرح شوم، مقابله كنند.

رهبر انقلاب اسلامی دانشمندان جوان و متدین را بن بست شكنان پیشرفتهای بدست آمده برشمردند و خاطرنشان كردند: جوانان متدین ما در عرصه های صنایع دفاعی، سلولهای بنیادی،  انرژی هسته ای، هوا فضا، ابررایانه ها و دیگر عرصه ها بسیار خوش درخشیده اند و با كمك دیگر دانشمندان كشور را به پیش می برند.

رهبر انقلاب اسلامی با اظهار خرسندی فراوان از دیدار با نخبگان علمی و دانشگاهی كشور، مطالب ارائه شده در این دیدار را بسیار پرمغز و سنجیده خواندند و افزودند: در میان مطالبی كه در این جلسه مطرح شد، حرفهای نو و پیشنهادهای جالبی نیز وجود داشت كه در مجموع نشان دهنده گرایش برگزیدگان علمی و دانشگاهی برای ارائه فكر و اندیشه است.

ایشان با اشاره به سخنان یكی از اساتید دانشگاه درخصوص خلاء نهاد آینده نگر در كشور، افزودند: هدف از برگزاری نشست های اندیشه های راهبردی، پركردن این خلاء است و باید پیرو این نشست ها، كارهای بزرگی با همكاری اهل فكر انجام شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: یكی از نیازهای كنونی جامعه برگزاری جلساتی با حضور افراد برگزیده و صاحب اندیشه و طرح دیدگاهها و افكار آنان در سطح جامعه است، تا این اندیشه ها به تدریج به گفتمان عمومی جامعه تبدیل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی یكی از مسائل ضروری و مهم برای جامعه دانشگاهی بویژه اساتید و همچنین حوزویان را آشنایی با واقعیات كشور و داشتن اطلاعات و تحلیل صحیح از شرایط كشور دانستند و افزودند: رسانه های دیداری و شنیداری بیگانه، حجم انبوهی از اطلاعات و تحلیل های معیوب، ناقص و غیرواقعی را پمپاژ می كنند كه اگر دانشگاهیان و حوزویان، دارای اطلاعات واقعی نباشند، ممكن است تحت تأثیر این تحلیل های مسموم قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه ای یكی از راههای مطلع شدن دانشگاهیان از واقعیات كشور را حضور مستمر مسئولان در دانشگاهها برشمردند و تأكید كردند: مسئولان باید با مجامع دانشگاهی و اساتید محترم جلسات پرسش و پاسخ بگذارند و ضمن پذیرفتن انتقادهای دلسوزانه، از دیدگاههای صاحبنظران و نخبگان علمی نیز استفاده كنند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: مسئولان باید انتقادهای عالمانه و سازنده و تند و تیز نخبگان را بپذیرند و آنرا مخالفت با نظام تعبیر نكنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: حتی بسیاری از انتقادهای گزنده نیز از روی دلسوزی است و مسئولان باید قدردان نخبگان و صاحبنظرانی باشند كه چنین انتقادهای دلسوزانه ای را مطرح می كنند.

ایشان در عین حال به دانشگاهیان و اساتید توصیه كردند: در انتقادها، مرز میان انتقاد سازنده و تخریب رعایت شود و سخنان به گونه ای نباشد كه جدول دشمن را كامل كند و زمینه گسترش بدبینی در جامعه را فراهم آورد.

رهبر انقلاب اسلامی یكی دیگر از نكات ضروری برای دانشگاهیان و اساتید را آگاهی از مسائل و واقعیات منطقه و جهان بویژه تحولات اخیر منطقه دانستند و خاطرنشان كردند: تحولات كنونی در منطقه، حوادثی عظیم، بسیار مهم و تأثیرگذار است.

رهبر انقلاب اسلامی یكی از نتایج حوادث اخیر منطقه را، مشخص شدن نادرستی تئوریهای سیاسی و اقتصادی غربی خواندند و خاطرنشان كردند: حوادث منطقه و شرایط بداقتصادی كشورهای غربی در مجموع نشان می دهند تئوریهای سیاسی و اقتصادی غرب ناقص و عقیم است، بنابراین باید در جهت تقویت بیش از پیش فكر و اندیشه اسلامی گام برداریم.

 در آغاز این دیدار، استادان و اعضای هیأتهای علمی به تشریح دیدگاههای علمی، دانشگاهی، پژوهشی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود پرداختند.

–    دكتر سیدضیاءالدین تابعی – استاد دانشگاه علوم پزشكی شیراز
–    دكتر غلامرضا جمشیدی ها – استاد رشته تاریخ دانشگاه تهران
–    دكتر حسن دانایی فرد – استاد رشته مدیریت دولتی در دانشگاه تربیت مدرس
–    دكتر اشرف معینی – دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران
–    دكتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی – استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی
–    دكتر حمیدرضا فرتوك زاده – دانشیار دانشگاه صنعتی مالك اشتر
–    دكتر الهام امین زاده – استاد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
–    دكتر رضا راعی – دانشیار رشته مدیریت مالی دانشگاه تهران
–    دكتر سیدرضا مجدزاده – استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران
–    دكتر داود پرچمی – استادیار جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی
–    دكتر زین الدینی – استاد دانشگاه صنعتی اصفهان
–    دكتر رنجبر – رئیس مجمع نخبگان اساتید بسیجی و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس
–    دكتر علیرضا جهانگیریان – عضو هیأت علمی دانشكده هوا فضای دانشگاه صنعتی امیركبیر
–    و دكتر عبدالحمید نقره كار – دانشیار دانشكده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت

مهمترین محورهای سخنان استادان دانشگاهها در دیدار با رهبر انقلاب عبارتست از:

–    ارزیابی واقع بینانه از فعالیتهایی كه تاكنون با عناوین مختلف برای ایجاد تحول در علوم انسانی صورت گرفته است.
–    نبود فلسفه مبتنی بر مبانی دینی و بومی در برخی علوم از جمله علوم پزشكی
–    طراحی¬نظام مدیریتی¬جمهوری¬اسلامی به¬عنوان چارچوب علمی¬وتخصصی¬انتخاب مدیران
–    ضرورت انسجام، هم افزایی و ارتقای ظرفیت سطوح مختلف سیاست گذاری ملی
–    لزوم نظریه پردازی اسلامی – ایرانی به عنوان چارچوب حل مشكلات و مسائل «ملی، منطقه ای و جهانی»
–    تأسیس فرهنگستان و دانشگاههای تخصصی علوم انسانی
–    تقویت كرسی های نظریه پردازی و ایجاد پژوهشگاهها و قطبهای تخصصی نظریه پردازی
–    اهمیت تدوین سند تحول علوم انسانی
–    تأسیس نهادی آینده نگر كه بطور مستمر سیاستها و تصمیمات فعلی را براساس منافع آینده كشور ارزیابی كند
–    برخورد فعال حقوقی برای پاسخگو كردن مجامع و مراكز بین المللی در قبال سیاستها و اقدامات خود
–    توجه بیشتر به ظرفیت دیپلماسی عمومی در حوزه روابط بین الملل
–    برنامه ریزی برای تدریس حقوق فضا همگام با پیشرفتهای كشور در بخش هوا – فضا
–    بی نتیجه ماندن تحریم ها بر اثر ایستادگی هوشمندانه نظام و مردم
–    بهره برداری مناسب از فرصتهای نوظهور «اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» در منطقه و جهان در چارچوب احیای تمدن اسلامی
–    فرهنگ سازی برای تبدیل گفتمان علمی به گفتمان مسلط جامعه
–    توجه به نقشه جامع علمی كشور در هرگونه تصمیم گیری و سیاست گذاری
–    اهمیت پاركهای علم و فناوری در جذب شركتهای دانش بنیان
–    رویكرد نهادگرایانه علمی، راه اصلی توسعه و پیشرفت
–    تأسیس شبكه ابداعات و اختراعات
–    پیشنهاد تأسیس صندوق ملی حمایت از اولویت های علمی و فناوری
–    و توجه به سنتهای اصیل اسلامی ایرانی در معماری و شهرسازی

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!