برنامه دشمن: تحریم اقتصادی، ترویج ابتذال و توقف حركت علمی كشور

0

 

رجانیوز-حدود دو هزار نفر از دانشجویان و نمایندگان تشكل‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی و صنفی دانشگاه‌های سراسر كشور عصر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار كردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار صمیمی و پرنشاط با تشریح روند انحرافات انقلاب‌های جهان، به تبیین مفهوم ثبات و استقرار انقلاب اسلامی پرداختند و تأكید كردند: انقلاب عظیم ملت ایران با اهداف مشخصی بوجود آمد و به عنوان یك استثناء در تاریخ، همچنان همان اهداف و ارزش‌ها را بدون انحراف پیگیری می‌كند.

ایشان اسلام‌خواهی، استكبارستیزی، حفظ استقلال كشور، كرامت‌بخشی به انسان، دفاع از مظلوم، و پیشرفت و اعتلای همه‌جانبه ایران را از اهداف اصلی انقلاب خواندند و با تأكید بر اتكای انقلاب اسلامی بر ایمان، اعتقادات، انگیزه‌ها و عواطف مردم افزودند: این خط مستقیم، پس از 32 سال همچنان بدون زاویه ادامه دارد و این حقیقت پرطراوت، معنای واقعی ثبات و استقرار انقلاب است.

ایشان با تجلیل از ایستادگی ملت ایران بر عهد خود با پروردگار خاطرنشان كردند: این استقامت تحسین‌برانگیز از نسل قدیم به نسل كنونی منتقل شده است به گونه‌ای كه جوانان پرنشاط و صادق دانشجو، كه دوران پیروزی انقلاب و زمان امام خمینی(ره) را درك نكرده اند، در جلسه امروز همان آرمان‌ها و مطالباتی را مطرح می‌كنند كه نسل اول انقلاب به آن معتقد بوده است.

ایشان خواست‌ها و سخنان نسل امروز دانشجویی كشور را پخته تر، سنجیده‌تر و كارشناسانه‌تر از نسل اول انقلاب خواندند و افزودند: احساسات جوانان امروز همان احساسات جوانان دوران انقلاب است اما عقلانیت‌شان بیشتر شده است و این مسئله بسیار با ارزش است.

رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین حركت رو به تكامل انقلاب در 32 سال اخیر ادامه این خط سعادت‌بخش و تكامل بیشتر آن را تكلیف اصلی نسل جوان دانشجویی خواندند و افزودند: جوانان و دانشجویان امروز، مسئولان و تصمیم‌گیران آینده كشور هستند و باید با تداوم و تكامل این راه، آن را به نسل‌های بعدی بسپارند و این واقعیت را اثبات كنند كه اولین بار در تاریخ انقلاب‌های گوناگون جهان، انقلاب اسلامی همان  حرف‌ها و اصول و ارزش‌های اولیه خود را با همه وجود و بدون انقطاع استمرار بخشیده و انشاءالله به هدف‌های نهایی خود خواهد رساند.

ایشان، انگیزه، همت، شجاعت، قدرت تفكر و عزم راسخ نسل امروز را تضمین‌كننده تداوم راه انقلاب دانستند و خطاب به جوانان میهن افزودند: كشوری كه با قدرت و ایستادگی به اینجا رسیده باید به پیش برود و الگویی تمام عیار برای جوامع اسلامی ایجاد كند و این وظیفه مهم تاریخی، از عهده شما نسل پرنشاط و مصمم امروز بر خواهد آمد.

ایشان در تشریح و ثبات و استقلال انقلاب اسلامی به انحراف انقلاب‌ها و حركت‌های بزرگ مردمی در چند قرن اخیر و سرنوشت آنها اشاره كردند و افزودند: انقلاب كبیر فرانسه  نمونه‌ای از انقلاب‌های بزرگ مردمی بود كه بر ضد نظام سلطنتی آن زمان شكل گرفت اما به تدریج از اهداف اولیه مردمی خود فاصله گرفت و در نهایت پس از رنج‌های فراوان بار دیگر نظام سلطنتی در فرانسه حاكم شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استقلال امریكا و تشكیل این كشور را نیز نمونه دیگری از حركتهای مردمی برشمردند كه در طول سالیان متمادی از اهداف اولیه فاصله گرفت و دچار جنگها و كشتارهای داخلی شد.

ایشان افزودند: انقلاب شوروی نمونه دیگری است كه مبانی ایدئولوژیك نیز داشت اما این انقلاب از همان سالهای اول، به سرعت از اهداف اولیه فاصله گرفت و مردم از معادلات سیاسی و اهداف انقلاب حذف شدند.

رهبر انقلاب اسلامی برخی شبه انقلاب‌ها در اواخر دهه پنجاه و اوایل دهه 60 میلادی در منطقه، شمال افریقا و امریكای لاتین را نمونه های دیگری از انحراف انقلاب‌ها از اهداف انقلابی اولیه دانستند و خاطرنشان كردند: انقلاب اسلامی ایران در طول چند صد سال اخیر یك استثناء است زیرا توانسته است با قدرت و انسجام و با نشاط روز افزون، اهداف و اصول اولیه خود را پیگیری كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان به تشكل‌های دانشجویی چند توصیه كردند. نگاه جبهه‌ای به فعالیت دشمنان انقلاب و اسلام نخستین توصیه ایشان در این زمینه بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در روند مقابله با ایران اسلامی، به صورت به هم پیوسته و جبهه‌ای عمل می‌كنند و با نوعی تقسیم‌بندی وظایف در چارچوب یك طرح كلی، به فعالیت‌های جبهه‌ای برضد انقلاب مشغولند كه اگر این واقعیت از سوی تشكل‌های دانشجویی درك شود در عمل به وظایف انقلابی، كمك فراوانی به آنها خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامی به عنوان مثالی از جبهه‌ای عمل كردن دشمنان انقلاب، به ترور شهیدان علیمحمدی و شهریاری و رضایی‌نژاد اشاره كردند و افزودند: اگر با نگاه صرفاً امنیتی به این جنایات نگریسته شود انسان به خاطر از دست رفتن چند عزیز دچار غم و غصه می‌شود اما اگر به چشم جبهه‌ای به این اقدامات تروریستی نگاه شود آشكار می‌شود كه این حركت در مجموع حركات دشمن، هدف مهم‌تری داشته است.

رهبر انقلاب اسلامی كوبیدن حركت علمی در كشور را هدف اصلی این ترورها دانستند و خاطرنشان كردند: جبهه مستكبران در چند حلقه بهم پیوسته، دشمنی خود با انقلاب را دنبال می‌كند كه تحریم اقتصادی، ترویج ابتذال، ایجاد تزلزل در مبانی و مسائل اقتصادی از جمله آنهاست و ایجاد ترس در دانشمندان ایران و متوقف كردن حركت علمی كشور، حلقه مكمل این طرح كلان است.

ایشان خاطرنشان كردند: اگر با این نگاه، حركت تروریستی دشمنان هوشیارانه تحلیل شود، احساس مسئولیت سنگین‌تری متوجه انسان می‌شود و مشخص می‌گردد كه دشمن در حركاتی به هم پیوسته قصد دارد مانع رشد و پیشرفت علمی كشور شود و از این زاویه، ملت ایران را دچار عقب‌ماندگی مجدد كند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر نگاه به دشمن چنین نگاه هوشمندانه‌ای باشد، آن موقع حمایت او از برخی جریان‌ها یا دخالت او در برخی مسائل كشور معنا پیدا می‌كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشكل‌های دانشجویی را به كارهای فكری و فرهنگی برنامه‌مند، هدفمند و عمیق توصیه و خاطرنشان كردند: در شرایط فعلی مجموعه‌های دانشجویی باید توجه و توان خود را به سمت كارهای عمیق فكری و تحقیق در زمینه مسائل كلامی، اخلاقی، تاریخی، مسائل انقلاب و مسائل گوناگون كشور معطوف كنند.

ایشان تأكید كردند: در مورد مسائل سیاسی هم باید كارهای عمیق و به دور از احساسات انجام شود.

پرهیز از ابتذال فرهنگی و اخلاقی یكی دیگر از توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به تشكل‌های دانشجویی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: امروز یكی از سیاست‌های استكبار، ترویج برنامه‌ریزی شده ابتذال در جامعه و در میان جوانان است، بنابراین باید با این طراحی دشمن، مقابله صحیح شود.

ایشان تشكل‌های دانشجویی را به همكاری، همفكری و همدلی در جهت اهداف انقلاب و به منظور تأثیرگذاری در محیط‌های دانشگاهی توصیه و خاطرنشان كردند: مسئولان و تشكل‌های دانشگاهی نیز باید با یكدیگر همكاری و همدلی داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی فضای محیط های دانشگاهی را در مجموع خوب ارزیابی و تأكید كردند: این ارزیابی به معنای نبود لغزش و یا خطا نیست ولی كلیت فضای دانشگاه‌های كشور، پرنشاط، پرتحرك، و معتقد و پایبند به مبانی دینی است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در این دیدار با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با جوانان پرنشاط، پرانگیزه و خوش‌روحیه دانشجو خاطرنشان كردند: تفكر، مطالبه براساس تفكر و بیان شجاعانه و با نشاط این مطالبات كه در جلسه امروز كاملاً مشهود بود، نیاز امروز جوانان كشور است.

ایشان سخنان دانشجویان در این دیدار را، سنجیده، منطقی و مستدل خواندند و در پاسخ به درخواست یكی از دانشجویان درباره طرح دیدگاه‌های انتخاباتی افزودند: وقت طرح و بیان مسائل انتخاباتی هنوز نرسیده و انشاءالله در آینده بیان خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشكیل گروه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی دانشجویی در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی را بسیار جالب برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وارد بودن برخی انتقاداتی كه دانشجویان از دستگاه‌های مختلف بیان كردند افزودند: البته در مقام عمل به آرمان‌ها و آرزوها، مشكلات و موانع مختلفی بوجود می آید كه باید هنگام قضاوت كردن، آن‌ها را هم در نظر گرفت.

ایشان در پاسخ به یك دانشجوی دیگر، تحرك و فعالیت‌های دستگاه‌های ذیربط را در مسائل جاری و تحولات منطقه بسیار خوب دانستند و افزودند: اعلام نظر دانشجویان در این زمینه به روند كارها كمك خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از مطالب سنجیده و دقیق یكی از دانشجویان درباره علوم انسانی افزودند: فكر و اندیشه، مبدأ و مبنای تحول ملت‌ها در طول تاریخ بوده است و حساسیت درباره علوم انسانی نیز از همین واقعیت سرچشمه می‌گیرد.

ایشان با رد تقلید از علوم انسانی غربی تأكید كردند: مبانی تفكرات ما با مبانی تفكرات مادی متفاوت است به همین علت تقلید از علوم انسانی غربی، نمی تواند مشكلی را برای ما حل كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: ما از یادگیری علوم انسانی و دیگر علوم غرب و شرق به هیچ وجه احساس سرشكستگی نمی‌كنیم به شرط اینكه این یادگیری به آگاهی و دانایی و افزایش قدرت تفكر ما منتهی شود و با بومی كردن این علوم، از شاگردی به استادی برسیم.

رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به ابهام یكی از دانشجویان درباره فرمایش امیرمؤمنان در زمینه رسوا كردن مفسدان و سوءاستفاده‌كنندگان افزودند: این سخن مولای متقیان به هیچ وجه درباره موارد اثبات نشده و اتهامات افراد نیست و برمبنای منطق اسلام، قطعاً نمی توان به صرف اتهام، اصطلاحاً دست به افشاگری زد.

ایشان خاطرنشان كردند: حتی در مواردی كه جرم اثبات شده است بجز مواردی كه نفسِ افشاگری، دارای مصلحت و فایده است، اسلام اجازه افشاگری نمی دهد چرا كه با این كار خانواده و وابستگان مجرم، بدون هیچ تقصیری، دچار آسیب می‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامی، كارهای انجام شده درخصوص سیاست‌های اصل 44 را در مجموع خوب دانستند اما افزودند: طبعاً این كارها نیز كامل و راضی‌كننده نیست اما براساس گزارش‌های مسئولان در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای افزایش فعالیت‌ها و تأثیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به سخنان یكی از دانشجویان درباره لزوم ورود نسل جوان به میدان مسئولیت‌ها پرداختند و افزودند: این ایده، خوب و لازم است اما قبل از ورود به عرصه‌ی قبول مسئولیت، باید صلاحیت‌های علمی و عملی را در خود بوجود آورد و با شناخت مقتضیات مسئولیت، وارد این عرصه شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به انتقادات صریح دانشجویان از دستگاه‌های مختلف خاطرنشان كردند: بنده قلباً این انتقادها را تحسین می‌كنم البته ممكن است برخی از آنها را قبول نداشته باشم اما همین انتقادات نشان می‌دهد كه جوانان برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های كشوری، باید ظرفیت تحمل انتقاد را درخود افزایش دهند چرا كه هركسی كاری بر عهده گیرد طبعاً با انتقادهایی مواجه خواهد بود.

در ابتدای این دیدار یازده نفر از دانشجویان و نمایندگان تشكلها به بیان دیدگاههای جامعه دانشجویی درباره مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداختند.

آقایان و خانمها:

–    محمدرضا كاشفی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
–    محمدصادق كریمی، دارنده مدال برنز المپیاد دانشجویی
–    ایوب توكلیان، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر كشور
–    سمیه چیتی، عضو شورای مركزی دفتر تحكیم وحدت
–    محمد زعیم زاده، نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
–    حُسنی زاغری، دارنده مدال طلای ادبی كشور و دانشجوی حقوق بین‌الملل
–    محمد جعفری نژاد، نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی
–    علی بازگیر، نماینده تشكل‌های دانشگاه آزاد اسلامی
–    امیرعباس سالاركیا، دارنده مدال برنز جهانی فیزیك
–    سیدعباس رضایی، نماینده اردوهای جهادی دانشجویی
–    و اسحاق عامری، فرزند شهید و دارنده مقام دوم مسابقه جهانی اختراعات

در سخنان خود بر این نكات تأكید كردند:

–    ضرورت درك عمیق سخنان و رهنمودهای رهبر انقلاب در زمینه مسائل دانشگاهی و دانشجویی و پرهیز از سطحی‌نگری در این زمینه

–    بازنگری در روند جذب دانشجویان دوره دكتری

–    توجه بیشتر همراه با برنامه‌ریزی سه قوه برای تحرك بیشتر و تحقق اهداف سال جهاد اقتصادی به ویژه طراحی اقتصاد مقاومتی

–    توجه به 4 محور «استاد، دانشجو، محتوای دروس و قوانین و مقررات آموزشی – دانشگاهی»، به عنوان زمینه اسلامی شدن دانشگاه‌ها

–    ضرورت حضور مسئولان در دانشگاهها برای پاسخگویی به سئوالات و دغدغه‌های جنبش دانشجویی

–    لزوم برائت عناصر سیاسی و همه خواص از فتنه‌گران به عنوان پیش‌شرط ملت برای فعالیت و حضور عناصر سیاسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی

–    پاسخگویی نامزدهای نمایندگی مجلس در قبال هزینه‌هایی كه در انتخابات مصرف می كنند

–    تأكید بر ضرورت برخورداری از بصیرت به عنوان نیاز امروز و همیشه انقلاب و ایران

–    توجه به ظرفیت هنر در تبیین مفاهیم دینی و فرهنگی

–    استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی و دانشگاهی برای تحول در نظام بانكی

–    انتقاد از بی‌تقوایی سیاسی و بداخلاقی برخی سیاسیون و گروه‌های سیاسی

–    ضرورت بازگشت همه جریان‌های سیاسی به مكتب امام خمینی(ره)

–    انتقاد از فقدان نقشه راه جامع و كارآمد در زمینه مسائل رسانه‌ای و فرهنگی

–    لزوم توجه و ایجاد حساسیت برای اجرایی شدن اصل 8 قانون اساسی و ترویج امر به معروف و نهی از منكر

–    تلاش بی‌وقفه برای حل مشكل فقر و بیكاری

–    لزوم تشكیل مجلسی انقلابی و كارآمد با حضور پرشور ملت در انتخابات اسفندماه

–    انتقاد از برخی برنامه‌های صدا و سیما

–    حمایت عملی مسئولان آموزش عالی از علوم انسانی و حركت به سمت بومی‌سازی در این حوزه

–    توجه به نخبگان علمی افتخارآفرین و مدال‌آور در سطح جهان به موازات توجه به  مدال‌آوران سایر حوزه‌های غیرعلمی

–    لزوم ایجاد شفافیت در اطلاعات اقتصادی به عنوان مبنایی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی

–    انتقاد از خصوصی‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی

–    تأكید بر فراهم كردن فرصت اثرگذاری در مسائل كلان كشور برای نخبگان

–    ضرورت ایجاد ارتباط عمیق میان صنعت و دانشگاه

–    لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های رشد و بالندگی در همه مناطق كشور

–    نقد عدالت‌طلبانه دانشجویی زبان گویای مطالبات مردم از مسئولان

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه شد و دانشجویان روزه خود را همراه با ایشان افطار كردند.

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!