چشم اندازی به حکومت امام عصر(ع)

0

IMAGE635301304054460558شیعه به انتظار زنده و انتظار فرج از برترین عبادت‌هاست، در بینش تاریخی شیعه، به یقین دنیا روی حکومت عدل امام زمام(عج) را خواهد دید و طومار و بساط ستم نیز برچیده خواهد شد.

 

 

 

ضرورت ظهور خورشید ولایت را آنگاه احساس می‌کنیم که از شرایط سخت روانی و اوضاع نابه‌سامان پیش از ظهور آگاه شویم و آن دوران را به خوبی درک کنیم.

B319

ترسیم کلی و دورنمایی از آن دوران، با استفاده از روایات اسلامی این چنین است: “پیش از ظهور مهدی موعود(عج) فتنه و آشوب، هرج و مرج، نابه‌سامانی، ناامنی و ظلم و بیداد همه جا را فرا می‌گیرد و زمین آکنده از ستم و بی عدالتی شده و از کشته‌ها انباشته می‌شود تا آن‌جا که از هر سه نفر، دو نفر کشته می‌شوند. امنیت مالی و جانی از میان ملت‌ها رخت بر می‌بندد. مرگ‌های زودرس و ناگهانی فراوان می‌شود. کودکان معصوم با بدترین شکنجه‌ها به دست فرمان‌روایانی ستم‌گر، کشته می‌شوند. به زنان باردار تجاوز می‌شود. بیماری‌های واگیردار و مرگ‌بار، گسترش می‌یابد. کمبود مواد غذایی، گرانی و قحطی، زندگی مردم را فلج می‌کند. باران قطع شده، یا بی‌موقع ‌باریده و زیان می‌رساند. بر اثر قحطی، زندگی چنان سخت و دشوار می‌شود که بعضی از مردم برای تامین قوت لایموت خود، زنان و دختران خود را در برابر اندکی غذا واگذار می‌کنند.
در آن زمان، ناامیدی بشر را فرا می‌گیرد و مرگ، بهترین هدیه الهی تلقی می‌شود. هیچ فریادی برای رهایی مردم به گوش نمی‌رسد. مدعیان نجات بشر، خائن و دروغگو از کار در می‌آیند و انسان‌ها، تنها ظهور مصلحی الهی و معجزه خدایی را انتظار می‌کشند. در آن اوج ناامیدی از همه‌جا و همه‌کس، سرانجام پس از سالیان دراز غیبت و انتظار، لطف و رحمت الهی، مهدی موعود(عج) را برای نجات انسان‌ها ظاهر می‌کند. آری، با درک این زمینه‌ها می‌توان به ضرورت ظهور مصلح الهی پی برد و اهمیت و ارزش حکومت عدالت‌گستر حضرت مهدی(عج) را درک کرد.”

کتاب “چشم اندازی به حکومت مهدی (ع)” از موضوعی سخن گفته که در زمینه شناخت امام زمان، کمتر به آن پرداخته شده است. نویسنده در این کتاب، از چگونگی قیام، نظام حکومتی و شیوه زمامداری آن حضرت(عج) بحث کرده است.
کتاب حاضر در سه بخش و 18 فصل به نگارش درآمده است. بخش نخست “دورنمایی از جهان پیش از ظهور” نام دارد. این بخش از شش فصل تشکیل شده است؛ حکومت، وضعیت دینی مردم، اخلاق پیش از ظهور، فقدان امنیت پیش از ظهور، وضعیت اقتصادی جهان در عصر ظهور، روزنامه‌های امید.
“انقلاب جهانی مهدی(عج)” عنوان بخش دوم کتاب حاضر است و شامل فصل‌هایی با عناوین؛ قیام امام زمان، رهبر قیام، سپاهیان امام، جنگ‌‌های حضرت، امدادهای غیبی، شیوه رفتار امام با دشمنان و احیای سنت محمدی است.
بخش سوم نیز با عنوان “حکومت” در پنج فصل دولت حق، رشد دانش و فرهنگ اسلامی، امنیت، اقتصاد، بهداشت و درمان به تبیین حکومت آن حضرت پرداخته است.
شایان ذکر است، “چشم‌اندازی به حکومت مهدی(عج)” نوشته آیت الله نجم الدین طبسی در شمارگان 2 هزار سخه، 148 صفحه و بهای 19 هزار و 500 ریال راهی بازار نشر شد.

 

 

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!