هجوم فیلم سازان هالیوودی به باورهای ایرانی

0
 
خبرگزاری شبستان: هر حاکمیتی دارای تفکر و پشتوانه های ایدئولوژیک و قوانین مورد پسند خود است که با بهره مندی از کانال ها، سایت ها، صفحات روزنامه ها و مجلات حرف و ایده خود را به مردم القا می کند و با حاکمیت طرز فکرش، حکومت ظاهریش را ادامه و ریشه دار می کند.

در جامعه جهانی امروز که به واسطه وسائل ارتباط جمعی عصر اطلاعات نامیده شده است. آنهایی که قدرت رسانه ای قوی تری دارند، در جنگ نرم که هجوم لشکریان فرهنگی با یکدیگر است را پیروزمندانه طی می کنند و در پی فتح قله های بعدی و خاکریزهای کوچک و بزرگ دشمن هستند.

در این مجال درصددیم تا با نگاهی به کتاب “هالیوود، رسانه در آخرالزمان” نوشته حجت الاسلام محمد لک علی آبادی به تبیین و روشنگری این مساله بپردازیم.

فیلم تخیلی هالیوود درباره ایران

فیلم پر هزینه “شاهزاده ایرانی” که به کارگردانی مایک نیول و تهیه کنندگی کمپانی والت دیزنی تولید شده است و در بیش از 35 کشور جهان اکران شد.

این فیلم با هزینه ای معادل 150 میلیون دلار (حدود 150 میلیارد تومان) تولید شده و به این ترتیب از پروژه های سنگین در هالیوود محسوب می شود. با توجه به اینکه ستاره چندان گران قیمتی در این فیلم حضور ندارد، به احتمال زیاد بخش اعظم بودجه فیلم صرف طراحی جلوه های ویژه فیلم شده است. این فیلم از پروژه های ویژه سال های اخیر در هالوود است.

تاریخ سراسر اسطوره ایران باعث شده تا هالیوود تمایل خاصی به تولید فیلم های تاریخی با ارجاع به اسطوره های تاریخ ایران پیدا کند. فیلم “اسکندر” به کارگردانی الیور استون هم از دیگر فیلم های پرهزینه هالیوود بود که بخشی از اتفاقات آن در کشور ایران روی می داد.

فیلم سازان هالیوود علاقه دارند که این فیلم ها را در خود ایران فیلمبرداری کنند که امکان آن میسر نیست. تمام صحنه های خارجی فیلم “شاهزاده ایرانی” مانند لیشتر فیلم های هالیوودی که داستان آن در خاورمیانه می گذرد در مراکش فیلمبرداری شده است و در آن بیش از 800 سیاهی لشکر از مردم محلی ایفای نقش کرده اند.

داستان “شاهزاده ایرانی” در فضای قرون وسطایی روایت می شود اما ماجرای آن افسانه ای است و به واقعیات تاریخی ارتباطی ندارد. یک شهسوار دلیر و نیکدل در دفاع از سرزمین خود (ایران) با نیروهای شرور و بدسرشت می جنگد و برای ملت خود عزت و افتخار می آورد.

این فیلم درامی عاشقانه و حماسی است با این که معلوم نیست ارجاعات تاریخی این فیلم مربوط به کدام دوره می شود اما اثراتی از داستان های “هزار و یک شب” و شاهنامه فردوسی در آن آشکار است.

قهرمان فیلم دستان نام دارد. دستان یکی از القاب رستم است. دشمنان قصد دارند با روان کردن طوفان شن سرزمین متمدن و آباد دستان را نابود کنند مردم را به اسارت بگیرند و نیروهای خبیث و شیطانی را بر آنها مسلط سازند.

این فیلم که ظاهرا به قهرمانی ایران می پردازد اما در واقع باورهای مردم ایران را مورد هجوم قرار می دهد و قضیه حمله آمریکا در اول انقلاب به وسیله هواپیماهایش که با طوفان شن در طبس مواجه شد را به صورت وارونه جلوه می دهد و آن طوفان شن که نجات بخش مردم ایران شد را دشمن ایران و حمله خود را نوعی کمک و یاری رساندن به قهرمانان ایران تلقی می کند.

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!