شرح حدیث اخلاقی پیامبر(ص) توسط رهبر انقلاب: ۴ حقی که باید رعایت شود

0
شرح حدیث اخلاقی پیامبر(ص) توسط رهبر انقلاب: ۴ حقی که باید رعایت شود
رهبر انقلاب به شرح حدیثی اخلاقی از پیامبر(ص) پرداختند که بر اساس آن، هر مؤمنی باید ۴ حق را رعایت کند که نخستین آن، دوست داشتن فرد توبه‌کننده از گناه است.

شرح حدیث اخلاقی پیامبر(ص) توسط رهبر انقلاب: ۴ حقی که باید رعایت شود   آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه خود به شرح حدیثی از امام صادق (ع) به نقل از پیامبر(ص) پرداختند و فرمودند:«عَن اَبی عَبدِ الله عَلَیهِ‌السَّلام قال قالَ النَّبِیّ صَلَّی‌اللهُ‌عَلَیهِ‌وَ‌آلِه یَلزَمُ‌ الحَقُّ لِاُمَّتی‌ فی اَربَع» در چهار چیز بر گردن امت من حقی و مسئولیتی است. می‌توان «یَلزَمُ‌ الحَقُّ لِاُمَّتی‌» را «یَلزَمُ‌ الحَقُّ علی اُمَّتی‌» را در نظر گرفت که موارد متعددی هم همین‌طور استفاده شده است.

ایشان افزودند: حق اول: «یُحِبّونَ التّائِب» توبه‌کننده را دوست بدارد؛ همچنان‌که خدای متعال فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَ یُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ.» بعضی به سابقه نگاه می‌کنند و می‌گویند او آدم گناهکاری است، به بعد از آن نگاه نمی‌کنند که توبه کرده است، در حالی که خدای متعال به توبه نگاه می‌کند و خدا او را دوست می‌دارد.

رهبر معظّم انقلاب خاطرنشان کردند: بعضی از ماها سخت‌گیری می‌کنیم و می‌گوییم این فرد این سوابق دارد و …، توبه او را مورد توجه قرار نمی‌دهیم. این مسئولیتی بر گردن مردم است که توبه‌کننده را دوست بدارند.

ایشان اضافه کردند: دومین حق: «وَ یَرحَمونَ الضَّعیف» است؛ بر ضعیف و فرودست ترحّم کنند، او را لگدمال نکنند، هر کسی که ضعفی نشان بدهد حتماً دارد خودش را آماده می‌کند برای لگدمال شدن؛ این رویه دنیای جاهل و تمدن جاهلی است. در اسلام عکس این است؛ یعنی اگر دیدید کسی ضعیف است باید به او ترحّم کنید.

 

منبع:تسنیم

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!