رهبر انقلاب: امیرالمؤمنین(ع) دغدغه رساندن امت به بهشت داشت/لزوم الگوگیری دولت‌ها از رفتار علی(ع)

0
رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب گفتند: امیرالمؤمنین(ع) در خطبه‌ای فرمود: «اگر آنچه من می‌گویم گوش کنید و عمل کنید، من شما را به بهشت خواهم رساند».

به گزارش مشرق، رهبر معظم انقلاب در دیداری که چند سال اخیر در ایام ولادت امیرالمؤمنین(ع) داشتند، با اشاره به فرازی از کلام حضرت امیرالمؤمنین(ع) از مهم‌ترین وظیفه حکام و دولت‌ها را زمینه‌سازی و تسهیل برای مردم جهت رسیدن به بهشت معرفی کردند.

در ادامه این بخشی از این سخنرانی را بخونید.

«آن هدفی که امیرالمؤمنین نسبت به مردم، در دوران حکومت داشته است ـ که نکته‌ بسیار مهم و اساسی است ـ بنده می‌خواهم اندکی روی این نکته تکیه کنم.

امیرالمؤمنین فرمود: اگر از من اطاعت کنید، من شما را به بهشت می‌رسانم. عبارت امیرالمؤمنین در خطبه نهج‌البلاغه این است؛ می‌فرماید: «فَاِن اَطَعتُمونی فَاِنّی حامِلُکُم اِن شاءَ اللهُ عَلی‌ سَبیلِ الجَنَّة»؛ فرمود اگر آنچه من می‌گویم گوش کنید و عمل کنید، من شما را به بهشت خواهم رساند، ان‌شاءالله.«وَ اِن کانَ ذا مَشَقَّةٍ شَدیدَةٍ وَ مَذاقَةٍ مَریرة» اگرچه این کار، بسیار دشوار است، بسیار سخت است، تلخ است. این حرکت، حرکت کوچکی نیست، حرکت آسانی نیست.

این هدف امیرالمؤمنین است‌. رساندن انسان‌ها به بهشت، هم در زمینه‌ فکری مردم، [هم] در زمینه‌ روحی و قلبی مردم، [هم‌] در حیات اجتماعی مردم، نقش می‌آفریند.

من از این جهت روی این تکیه می‌کنم که گاهی شنیده می‌شود کسانی در گوشه ‌وکنار وقتی صحبت از هدایت و راهنمایی و بیان حقایق دینی و مانند اینها می‌شود، می‌گویند آقا مگر ما موظفیم مردم را به بهشت برسانیم؟ خب بله؛ بله، همین است. فرق حاکم اسلامی با حکام دیگر در همین است: حاکم اسلامی می‌خواهد کاری کند که مردم به بهشت برسند؛ به سعادت حقیقی و اُخروی و عقبائی برسند؛ [لذا] راه‌ها را باید هموار کند. اینجا بحثِ زور و فشار و تحمیل نیست؛ بحثِ کمک کردن است. فطرت انسان‌ها متمایل به سعادت است، ما باید راه را باز کنیم؛ ما باید کار را تسهیل کنیم برای مردم تا بتوانند خودشان را به بهشت برسانند؛ این وظیفه‌ ماست، این کاری است که امیرالمؤمنین بار آن را بر دوش خود گرفته است و احساس وظیفه می‌کند که مردم را به بهشت برساند.»

منبع: تسنیم

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!