دنیای سرگرمی آمریکا را چه کسانی در دست دارند +عکس

0
940208-3.jpg
فوربس: در نگاه اول، کشوری که 60 درصد از آن با بیابان پوشانده شده است به نظر نمی‌رسد بتواند بستر مناسبی برای کارشناسان سرگرمی باشد اما کمپانی‌های رژیم‌صهیونیستی توانسته‌اند با فروش ایده و سناریو به سومین تولید‌کننده بزرگ محصولات تلویزیونی دنیا تبدیل شوند.
 

 اخیراً مجله آمریکایی فوربس در گزارشی اسامی بزرگترین صادرکنندگان محصولات تلویزیونی به آمریکا را منتشر کرده بود که براساس این گزارش، رژیم صهیونیستی، پس از بریتانیا و هلند، در جایگاه سوم این جدول قرار داشت. به همین بهانه برآن شده‌ایم تا با پروسه تولید و فروش محصولات تلویزیونی در اسرائیل بیشتر آشنا شویم.

 

گزارش مجله فوربس درباره اینکه رژیم صهیونیستی، سومین صادر کننده محصولات تلویزیونی به آمریکاست و همچنین افشای نام یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات تلویزیونی این رژیم در میان کسانی که در بانک‌های سوئیس حساب مخفی دارند، ما را بر آن داشت تا به بررسی پشت صحنه کمپانی‌های تولید‌کننده محصولات تلویزیونی در اسرائیل بپردازیم.
 

نکته جالب توجه این است که فرایند تولید محصولات تلویزیونی در رژیم صهیونیستی بصورتی که انتظار می‌رود نیست، یعنی به ندرت یک پروژه عظیم تلویزیونی ساخته می‌شود، بلکه کمپانی‌های بزرگی که در اسرائیل بدین منظور ساخته شده‌اند، نه یک فیلم یا سریال تلویزیونی که یک طرح یا سناریو را به کشورهای بزرگتر و ثروتمندتر فروخته تا این طرح در قالب یک پروژه عظیم به تصویر کشیده شود.
 

چنین تجارتی به «تجارت فرمت» مشهور است که سه کمپانی اسرائیلی  «کشت مدیا گروپ»، «دوری مدیا» و «آرموزا فورمتز» در این میان پیشگام‌تر از بقیه هستند.
 

این سه کمپانی تاکنون بیش از 100 فرمت تنها به کشورهای فرانسه، برزیل، و کشورهای مسلمانی چون اندونزی فروخته‌اند که این آمار با محاسبه کشورهایی چون آمریکا بیش از اینها خواهد بود.
 

در میان فرمت‌های فروخته شده به کشور آمریکا می‌توان به فرمت یا طرح «بتیپول» از کمپانی «دوری مدیا» اشاره کرد که پس از آنکه به آمریکا فروخته شد در قالب یک درام تلویزیونی با عنوان «تحت درمان» از تلویزیون آمریکا به نمایش درآمد. این مجموعه تلویزیونی که داستان یک روان‌شناس و بیمارانش را روایت می‌کند، توانست برنده جوایز معتبری چون امی، گلدن گلوب و اتحادیه نویسندگان آمریکایی شود.
 

 

 

 

در قسمت‌های بعد، خریداران آمریکایی دیگر تنها خواستار فرمت این مجموعه تلویزیونی نبوده بلکه دست به ترجمه نسخه اسرائیلی این مجموعه تلویزیونی زدند و اسامی «هاگای لوی»، «نیر برگمان» و «اوری سیوان»، خالقان اسرائیلی این مجموعه پس از آن در فهرست عوامل نسخه آمریکایی آن نیز آورده شد.
 

یکی دیگر از مشهورترین سریال‌های تلویزیونی که طی سال‌های اخیرا از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا پخش شد، سریال پرحاشیه «هوملند» (میهن) بود که هر قسمت آن در داخل این کشور حداقل 1 میلیون و 660 هزار بیننده داشت. سریالی که به گزارش مجله فوربس فرمت آن تحت عنوان «زندانیان جنگ» (به عبری هاتوفیم) از اسرائیل آمده است. این سریال نیز در آمریکا موفق به دریافت دو جایزه امی و گلدن گلوب شد.
 

 

 

کمپانی صهیونیستی «کِشت» فروشنده طرح این سریال به کشور آمریکاست
 

 

«هوملند»، یکی از ایران ستیزانه‌ترین سریال‌هایی است که طی‌ سال‌های اخیر ساخته شده است آنچنانکه هشت قسمت ابتدایی از فصل سوم این سریال این مطلب به اوج خود رسیده و ایران به عنوان بستر جدید اتفاقات جدید داستان و سپاه پاسداران نیز به عنوان سازمانی تروریستی معرفی می‌شود.
 

بنابر این گزارش، هفته گذشته نیز بازار «ام‌ای‌پی ‌تی‌وی»، بزرگترین بازار خرید و فروش محصولات تلویزیونی در دنیا، در کن (فرانسه) برگزار شد که دو کمپانی صهیونیستی «کِشت» و «دوری مدیا» به همراه 14 کمپانی بزرگ و کوچک دیگر به نمایندگی از این رژیم، با محصولات جدید خود در این بازار حاضر شدند. مؤسسه صادرات رژیم صهیونیستی از غرفه محصولات این 16 کمپانی حمایت مالی می‌‌کرد.
 

این بازار با بیش از 11 هزار بیننده که امسال با حضور هزار و 600 کمپانی از 100 کشور جهان طی چهار روز برگزار شد، یکی از بزرگترین سکوهای تبلیغاتی کمپانی‌های صهیونیستی برای فروش محصولاتشان محسوب می‌شود.
 

«میرا گِشل»، رئیس واحد بازار «ام‌ای‌پی‌تی‌وی» در مؤسسه صادرات رژیم صهیونیستی در این باره می‌گوید: این نمایشگاه (بازار) فرصتی طلایی برای کمپانی‌های اسرائیلی محسوب می‌شود تا بتوانند فرمت‌های تلویزیونی را بخرند و همچنین فرمت‌های خود را در کنار فیلم‌ها، مستند‌ها و آثار درام به کشورهای مختلف بفروشند.

 

 

«میرا گشل»
 

 

«آوی آرموزا»، مدیر‌عامل کمپانی بزرگ فرمت‌های آرموزا، نیز در مصاحبه با روزنامه «فورچون» می‌گوید: اگرچه این زمان می‌برد ولی هیچ شکی وجود ندارد که هالیوود در دام افتاده است و به زودی خواهد فهمید که مخاطبان آمریکایی جذب خلاقیت کمپانی‌های اسرائیلی شده‌اند.

 

 

آوی آرموز

 


وی می افزاید: جامعه خلاق اسرائیل به شدت با تلویزیون آمریکا در ارتباطند و همواره آن را دنبال می‌کنند.
 

به گزارش فارس، «ایرز تال»،چهره شاخص صنعت سرگرمی رژیم صهیونیستی، یکی از کسانی است که همکاری بسیار نزدیکی با کمپانی «کِشت» دارد و تهیه‌کنندگی بسیاری از فرمت‌های خلق شده در این کمپانی را به عهده داشته که بسیاری از آنها از کانال 2 و 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز پخش شده است.
 

 

ایرز تال

 


«تال» هفته گذشته برای شرکت در بازار «ام‌ای‌پی‌تی‌وی» به فرانسه (کن) مسافرت کرد و در آنجا چندین قرداد همکاری با «نینا استورمز»، تاجر بزرگ دانمارکی، امضاء کرد. «استورمز»، کسی است که همواره به دنبال خرید کنترل کانال‌های 2 و یا 10 اسرائیل بوده است.


9 فوریه سال میلادی جاری، روزنامه اسرائیلی هاآرتص فهرست اسامی 6 هزار و 500 نفر از شهروندان اسرائیلی که در بانک‌های سوئیس حساب مخفی داشتند، را فاش کرد که «ایرز تال»، یکی از این افراد بود. مجموعه سرمایه این افراد در بانک در سال 2007 میلادی بالغ بر 10 میلیارد دلار برآورد شده که حدود 8 میلیون دلار از این مبلغ متعلق به «تال» بوده است.


«تال» در واقع در کمپانی «کِشت»، وظیفه توسعه برنامه‌های تلویزیونی موفقی را دارد که تاکنون به ده‌ها کشور در سراسر جهان فروخته شده‌اند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به «خیز به سمت یک میلیون پوند»، «گنبد» و «تنها اسرائیل» اشاره کرد که درآمد حاصل از این برنامه‌ها به حساب «تال» در ژنو، ریخته می‌شود.

 

 

مسابقه تلویزیونی «خیز به سمت یک میلیون پوند» که در برخی کشورهای عربی نام «تو و یک میلیون پوند» پخش می‌شود
 

 

گزارش‌های حاکی از آن است که «تال» در بازار امسال «ام‌ای‌پی‌تی‌وی»  که هفته گذشته برگزار شد، حداقل سه شوی تلویزیونی خود را با موفقیت به فروش رساند که «عشق در ساختمان بلند» یکی از از آنهاست.


این شوی تلویزیونی که محصول کمپانی تولید «آرتزا»ست به افراد مجرد کمک می‌کند تا بتوان از میان همکارانشان که همگی در یک ساختمان بلند چند طبقه کار می‌کنند شریک زندگی خود را پیدا کنند.


«بازماندگان صوفا» محصول استودیوی «کریت ایت»، دیگر برنامه تلویزیونی است که به خوبی توانست جای خود را در بازار امسال «ام‌ای‌پی‌تی‌وی» پیدا کند. این برنامه نیز درباره پنج نفر است که فرصت تجربه یک عشق واقعی در طول یک ماه را تجربه می‌کنند، این افراد در حالی‌که تمام مدت تحت نظرند، در یک اتاق زندانی می‌شوند تا ببینند در این یک ماه می‌توانند بر عشق خود پا بر جا بمانند یا خیر.


دیگر شوی تلویزیونی معامله شده در این بازار، یک شوی مستندگونه به نام «ای‌تی‌آی» از کمپانی «کِشت» است که داستان افراد مختلفی را روایت می‌کند که پس از یک ملاقات در فرودگاه بین‌المللی بن گوریون،در حومه تلاآویو، زندگی‌اشان تغییر می‌کند.


 فوربس نیز درباره اینکه اسرائیل، پس از بریتانیا و هلند، سومین صادرکننده محصولات تلویزیونی به آمریکاست، می‌نویسد: شاید دانستن این موضوع تعجب برانگیز باشد که کشوری با سایز و اندازه ایالت نیوجرسی (با مساحت 5 هزار و 500 مایل) اخیرا پس از انگلستان و هلند به عنوان بزرگترین تأمین‌کننده برنامه‌های تلویزنی آمریکا شناخته شده است.


این مجله آمریکایی در ادامه می‌افزاید: در نگاه اول، کشوری که 60 درصد از آن با بیابان پوشانده شده است به نظر نمی‌رسد که بتواند بستر مناسبی برای کارشناسان سرگرمی باشد و قرار گرفتنش در چنین جایگاهی مثل یک معجزه می‌‌ماند ولی حدود 15 سال پیش، تهیه‌کنندگان و نویسندگان اسرائیلی شروع به بررسی صنعت سرگرمی از زوایای مختلف کردند، با نوعی نبوغ که صهیونیست‌ها (اسرائیل) را به ملتی در حال پیشرفت تبدیل کرد. نزدک، بازار بورس سهام در آمریکا، نام 63 کمپانی اسرائیلی را در این زمینه به ثبت رسانده، چیزی بیش از آنچه که از اروپا، ژاپن، کروه، هند و چین به ثبت رسیده است.

`

جام نیوز

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!