دعا برای تعجیل فرج، غم و اندوه مصیبت را کاهش می دهد

0
emam-mahdi6

از آثار دعا برای امام آن است که او برای دعاکننده دعا می کند، پس دعای آن جناب سبب برطرف گشتن غم و اندوه دعاکننده می شود، چرا که امام در اندوه دوستانش اندوهگین شده و برای آنها دعا می کند.

 

 

“مکیال المکارم فى فوائد الدعاء للقائم” یکى از کتاب هاى ارزشمند شیعه، نوشته آیت‏اللّه‏ سیدمحمدتقى موسوى اصفهانى(1348 ـ 1301ق) است که به قصد اداء حق حضرت بقیة‏اللّه(عج) که حقش بر گردن ما افزون‏تر از همه مردم است، احسانش بیشتر و بهتر از همه شامل حال خلق مى‏شود و نعمت ها و منت ها بر ما دارد، به رشته تحریر درآمده است.
اصل کتاب به زبان عربى است و مؤلف در مقدمه مى‏نویسد:
“چون ما نمى‏توانیم حقوق آن حضرت(ع) را ادا نماییم و شکر وجود و فیوضاتش را آن طور که شایسته است، بجا آوریم بر ما واجب است آن مقدار از اداى حقوق آن حضرت را که از دستمان ساخته است، انجام دهیم. . . بهترین امور در زمان غیبت آن حضرت(عج)، انتظار فرج آن بزرگوار و دعا براى تعجیل فرج او و اهتمام به آنچه مایه خشنودى آن جناب و مقرب شدن در آستان اوست، مى‏باشد.”

هنگام وارد شدن غم و اندوه
چون ازجمله آثار و نتایج دعا برای آن حضرت آن است که: او درباره دعا کننده دعا می نماید پس دعای آن جناب سبب زایل شدن و برطرف گشتن غم و اندوه دعا کننده می شود چرا که امام در حزن و اندوه دوستانش اندوهگین می شود و بی تردید در آن هنگام برای آنها دعا می کند.
پس شایسته است که دوستانش به او تاسی جویند و اقتدا نمایند و برای برطرف شدن هم و غمش دعا کنند به اضافه اینکه گاهی هم و غم آن جناب مایه هم دوستانش می گردد و در این هنگام دعا برای او بیشتر تاکید می یابد.
و می توان برای این مطلب تایید گرفت از فرموده آن جناب در توقیعی که پیشتر آوردیم: “و اکثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم” یعنی اینکه این دعا سبب فرج و گشایش امر شما می شود و موجب راحتی شما از هر گونه شدت و غم می گردد.

در سختی ها و گرفتاری ها
شایسته است در مواقع سختی و گرفتاری برای تعجیل فرج آن حضرت بسیار دعا کرد به چند وجه:
اول:اینکه مایه دعای آن جناب می شود.
دوم: اینکه سبب دعای فرشتگان می گردد زیرا آنها درباره کسی که در حق مومن غایب دعا کند دعا می نمایند و دعای آنها ان شاالله به اجابت می رسد.
سوم: فرموده آن حضرت “و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که همان فرج شماست.
چهارم: اینکه دعا برای آن حضرت گونه ای از توسل به اوست و آن بزرگوار وسیله نجات از سختی ها و بلیات است.
 

 

منبع:شبستان

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!